Kemal Kılıçdaroğlu: Neden milletin vekilini millet seçmiyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Neden milletin vekilini millet seçmiyor. 200 yıllık parlamenter sistemimiz var nasıl oldu da 13 yılda bu kayboldu" dedi.

Haberler - DHA 01.05.2015 - 19:56

Kemal Kılıçdaroğlu: Neden milletin vekilini millet seçmiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi kim bitirdi, oturup masalarda milletvekili listelerini kim hazırladı. Neden milletin vekilini millet seçmiyor. 200 yıllık parlamenter sistemimiz var. Nasıl oldu da 13 yılda bu kayboldu" dedi.

"TAKSİM MEYDANI 1 MAYIS'TA DAHA ÖNCE AÇILDI HİÇ DE KAOS ÇIKMADI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına ilişkin sözlerini değerlendirmesi istenen Kemal Kılıçdaroğlu, "Daha önce açıldı hiç de kaos çıkamadı. Ne diyecekler ona. 1977'ye diyorlar. Biz 2015 yılından bahsediyoruz. Çoğu ilde kutlandı hiçbir sorun da çıkmadı. Neden? İstanbul'u sıkıyönetim merkezi haline döndürdünüz. Doğru değil. İnsanınıza, halkınıza güveneceksiniz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefet partilerini asgari ücret üzerinden eleştirmesini değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, "Ben bu ülkede asgari ücretle çalışanların hangi koşullarda yaşadığını bilen biriyim. Çünkü ben oğluma telefon açıp oğlum 'paraları sıfırla' demiyorum. Bir simit bir çay hesabı yaptım. Günde 3 öğün. Bir aile sadece bir çay ve simit yese 900 lira yapıyor. Geriye 49 lira kalıyor. Bunu bilmeyen biri çıkıp asgari ücret 1500 lira olacak diye felaket senaryosu yazıyor. Asgari ücreti biz bilmiyormuşuz. Hiç meraklanmasınlar biz asgari ücreti de sizin ne mal olduğunuzu da çok iyi biliriz. 1500 lira vereceğiz diyoruz, 'bu ücretli için zulümdür' diyor. Sen kaç lira alıyorsun? 13 - 14 bin lira alıyorsun. Neden zulüm oluyor?" açıklamasını yaptı.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE BENİ MUHATAP ETMEYİN DEDİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sitemine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Kılıçdaroğlu, "Sayın cumhurbaşkanı ile beni muhatap etmeyin dedim. Namus ve dürüstlük nedir neden cumhurbaşkanına sormuyorsunuz? O yemin etti, neden bana soruyorsunuz? Demokrasiyi kim bitirdi, oturup masalarda milletvekili listelerini kim hazırladı. Neden milletin vekilini millet seçmiyor. 200 yıllık parlamenter sistemimiz var. Nasıl oldu da 13 yılda bu kayboldu" dedi. 

"BANA LAF YETİŞTİRMEYE KALMASINLAR"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz bu ülkede siyasette kavga istemiyoruz. Cumhurbaşkanı cumhurbaşkanlığını bilmeli, başbakan başkanlığını bilmeli ana muhalefet lideri de ana muhalefet liderliğini bilmeli. Biz halka gideceğiz sorunlar var çözmek istiyoruz. Bana laf yetiştirmeye kalmasınlar" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...