Neden pilates?

Gün geçtikçe popülaritesi artan 'pilatesin duayeni' olarak kabul edilen İtalyan fitness eğitmeni Prof. Dr. Stefano Carlini anlattı.

16.04.2010 - 10:42

Neden pilates?

İtalya'daki Foggia Üniversitesi Öğretim görevlisi ve İtalya Fitness Federasyonu'nun en gözde eğitmenlerinden olan Carlini, bu sporun çok faydalı olduğunu ve yaşam kalitesini yükselttiğini ifade etti.

Özellikle kişinin duruşu üzerinde büyük etkisi olan pilatesin cimnastik ile karıştırılmaması gerektiğini anlatan Carlini, ''Pilates doğru nefes almayı öğretiyor ve birçok sakatlık üzerinde iyileştirici etkisi var. Kalça çıkıklığı ile doğan bir sporcum 1 yılın sonunda, daha önce yapamadığı hareketlerin neredeyse tamamını yapmaya başladı. Tabii önemli olan sabırlı olmak'' diye konuştu.        

Pilates yaptıracak kişilerin çok iyi bir eğitimden geçmesi gerektiğini vurgulayan Carlini, ''Eğitilmemiş veya eksik eğitilmiş biri çok ciddi sorunlara yol açabilir. Birebir, yüz yüze iletişim önemli, çünkü her hareketin bir sebep ve sonucu var. Katılımcılara bunun açıklanması, detaylı anlatılması şart'' dedi.
        
''SIRADA NE VAR, KİMSE BİLMİYOR''
Stefano Carlini, fitness endüstrisinin de zamana ayak uydurduğunu ve sürekli kendini yenilediğini belirterek, şöyle devam etti:        

''70-80'li yıllarda ağırlıklar altında ezildik, body building yaptık. 90'lı yıllar aerobik-dans yıllarıydı. 2000'li yıllar ise insanların kendi içlerine döndüğü ve yoga, pilates gibi sporların zamanı oldu. Şimdi ise sırada ne var kimse bilmiyor. En büyük soru işareti bu. Bu sıra fonksiyonel eğitim sistemleri ile 'flying' popüler. Fonksiyonel eğitim sisteminde içi kum dolu bir çantayla bazı hareketler yapılıyor. Yer çekimine karşı direnç oluşturuluyor. Şu an Milano'da tüm zenginlerin en gözde sporu bu. 'Flying' ise tavana asılan 2 ip yardımıyla yapılıyor.''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...