Nedim Şener'e 'gizliliği ihlal'den beraat

Gazeteci Nedim Şener, bir haberiyle Hanefi Avcı soruşturmasının gizliliğini ihlal etmekten yargılandığı davada beraat etti.

Anadolu Ajansı 31.05.2011 - 14:15

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Nedim Şener, hazırladığı bir haberde eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'ya ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada beraat etti.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan bu davanın tutuksuz sanığı Nedim Şener katıldı.

Duruşmada hakim, suçun kasıt ve unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şener'in beraatine karar verdi. Şener daha sonra cezaevine geri götürüldü.

Geçen duruşmada araştırmacı gazeteci olduğunu ifade eden Nedim Şener, emniyet mensubu olan şüpheli Hanefi Avcı'nin evinde vahim silahlar ele geçirildiği şeklinde basında haberler çıktığını hatırlatmıştı. Şener, "Konuyu araştırmak için Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı ile görüştüm. Şenay Avcı ile yaptığımız görüşmede silahların eşinin görevi dolayısıyla ve istihbaratçı olması sebebiyle devlet tarafından kendisine verilen silahlar ve kimlikler olduğunu beyan etti. Ben de bu beyanının dayanaklarını sordum. O da arama sırasında düzenlenen tutanakları faksladı" dedi.

Nedim Şener savunmasında kendisini şöyle savunmuştu: "Bu tutanakları incelediğimde basında ruhsatsız olarak lanse edilen silahın tutanağın 1. sırasında yer almasına rağmen ruhsatın 34. sırada yer aldığını, dolayısıyla bu eşleştirme yapılmadan dikkatsizlik sonucu sanki ruhsatsız silahmış gibi kamuoyuna duyurulduğunu tespit ettim. Bir gazeteci olarak gerçeğin ortaya çıkarılması suretiyle adaletin sağlanmasını hedeflediğim için bu hususu suça konu yazıda kaleme aldım. Yazıda tek amacım ve hedefim buydu."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...