Nedir bu 'Törkiş Vey'?

Tesettüre girmiş  Angelina Jolie, sembolik bıyığıyla sırıtan Brad Pitt... Ve son yılların getirdiği değişimle yükselen yeni ‘Törkiş Vey’...

03.12.2010 - 17:51

Nedir bu 'Törkiş Vey'?

Geçen zaman içinde Türkiye’de yaşananlara bir bakacak olursak, kimilerince ‘geriye doğru tüyler ürperten bir gidişat’ kimilerince de ‘gelecek vaat eden’ bir rotada ilerliyoruz. Gerek hükümet cephesinden yapılan konuşmalarda olsun gerekse de dış basında yer alan haberlerde toplumca son 10-15 yılda geçirdiğimiz değişim diğer ülkelerin de gündeminde. İşte tam da bu noktada yapılan bir araştırma bunu kanıtlar nitelikte.

Kasım ayının başında, Çin, Brezilya, Hindistan ve dünyanın diğer yükselen pazarlarında mutlaka görülmesi gereken 50 yenilik ve yenilikçi alt başlıklarıyla  ‘Exceptional’ adında kapsamlı bir rapor hazırlandı. En önemli trend izleme kaynaklarından biri olarak bilinen www.trendwatching.com’da yayımlanan bu listede son yıllarda gelişen ekonomisiyle ve yurtdışında da global potansiyeli ile kendini gösteren markalarıyla Türkiye’de vardı.

Bu listede yer almamızı sağlayan;

Tasarımcı Beste Miray'ın özel zarf tasarımları Tasarımcı Beste Miray'ın özel zarf tasarımları

Raporda gelişen ülkelerdeki firmaların bugüne kadar ‘ürün kalitesinde’ rekabet eden batılı markaların taşeronları iken, bugünse bu havanın yeni gelişen pazarlarda tamemen yerini büyük bir meydan okumaya bıraktığını ve artık firmaların kendi markalarıyla bu ortamın potansiyelini de arttırdığını açıkça vurguluyor.

Reklamcı Serdar Erener Reklamcı Serdar Erener

Bu gelişmelerin ışığında hazırlanan bir brief ile reklamcılık alanında en yaratıcı işlere imzasını atan Serdar Erener, aylık pazarlama ve iletişim dergisi MediaCat’in Aralık ayı kapağını hazırladı. Bu kapak için oldukça ilgi çekici, yaratıcı ve düşündürücü desek yeridir.

Tesettüre girmiş Angelina Jolie, sembolik bıyığıyla sırıtan Brad Pitt... Ve son yılların getirdiği değişimle  yükselen  yeni ‘Törkiş Vey’... Erener’in bu çalışması, kendimize de pay çıkarmamızı sağlarken, öncelikle kim olduğumuzu, bulunduğumuz noktayı, toplumu ve farklı bakış açılarının sentezinde ne kadar farklı algılayabildiğimizi de sorgulayabildiğimiz en düşündürücü örneklerden biri...

Kanadalı bilimci Richard Florida Kanadalı bilimci Richard Florida

Ayrıca MediaCat, bu ayki düşündüren kapak mesajında, Kanadalı bilim insanı Richard Florida’nın düşüncelerini de rehber olarak alıyor.

“Şehirlerin, havzaların ve ülkelerin zenginleşmesinde yaratıcılığın  ve trendlerin nasıl inanılmaz bir çarpan olduğunu anlamamızı sağlayan Richard Florida’ya kulak verirsek, toplumumuzun son 10-15 yılında yükselen bu yeni ‘Törkiş Vey’i olumlayabilmek imkansız...”

Devamı MediaCat'in Aralık sayısında...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...