Nejat Uygur'a veda

86 yaşında hayata veda eden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki törende eşi Nejla Uygur, "Bakın çocuklar size bakıyor. Birazdan sahneye çıkacak gibi" diye seslendi.

20.11.2013 - 10:35

Nejat Uygur'a veda

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi.


Nejat Uygur'un Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Tabutun önüne de sanatçının fotoğrafı yerleştirildi.

Bu sırada, eşinin tabutuna bakan Nejla Uygur, gözyaşlarına hakim olamadı. Nejla Uygur, gazetecilere yönelik, "Bakın çocuklar size bakıyor. Birazdan sahneye çıkacak gibi" dedi.

Nejla Uygur, taziye için gelenlere teşekkür ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da kendisini telefonla aradığını söyledi. Uygur, "Sayın Başbakanımız aramıştı, Emine hanım da ayrı aramıştı. 'Abla, kalbim sizinle beraber' dedi. Bir toplantısı varmış, 'maalesef gelemeyeceğim dedi" diye konuştu.

Eşinin, halkın sanatçısı olduğunu belirten Nejla Uygur, "Doğum yeri Türkiye, Nejat'ın" dedi.

Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından aile adına konuşan Behzat Uygur, babasının bedenen aralarından ayrıldığını ancak her zaman onun kendileriyle olacağını söyledi.

Babalarıyla bambaşka ilişkilerinin olduğunu, tüm kardeşler olarak çoğunlukla eğlendiklerini belirten Uygur, "Annem ve kardeşler, acımızı nasıl paylaşacağımızı bilmiyoruz ama bizim bugünümüzde bu acıyı o kadar çok dostun paylaştığını görmek acımızı hafifletti. Usta herkesin sanatçısı olmayı düşündü ve böyle sürdürdü sanat hayatını. Bizler içinde iyi bir örnek olmuştur. Babamızı, annem sevgili eşini, bugün toprağa verecek ama o her zaman bizlerle yaşayacak. Fazla bir şey konuşamıyorum, boğazıma düğümleniyor. Ustanın dediği gibi, oyunun sonunu hep öyle bitirirdi. Ben de öyle bitireyim sözümü; 'Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim' derdi babam. Ben de ustanın bu sözüyle bitiriyorum."

'TOPLUMUN GÖNLÜNDE TAHT KURDU'
Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, "Nejat enişte" dediği sanatçıyla çok güzel günlerinin olduğunu söyledi.

Uygur'un, Türkiye'nin bütün sokaklarında binlerce yurttaşla buluştuğunu belirten Sarıgül, "Zaman zaman bir doktor, zaman zaman bir siyaset adamıydı. 7'den 70'e toplumun gönlünde taht kurdu. Burada örnek almamız gereken bir eş ve anne var. 7 yıl 'Nejat baba'nın başından bir dakika bile ayrılmadı. 7 yıl 'Nejat baba'nın son dakikasına kadar yanından ayrılmayan Nejla ablaya saygılarımı sevgilerimi sunuyorum" diye konuştu.

'TEBESSÜMLE HATIRLANACAK'
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da sanat dünyasından bir yıldızın daha kaydığını söyledi.

Uygur'un güzel bir insan olduğunu ve arkasından çok güzel şeyler söyleneceğini ifade eden Topbaş, bir kişinin veya sanatçının işini, sanatını ruhuyla yaptığında başarıya ulaştığını kaydetti.

Topbaş, bir anısını paylaşarak, şunları anlattı:

"1970'lerin başında Türkiye Talebe Federasyonu'nun bir tiyatro oyununu sahneye koymak için çalışmalar başlatılmıştı. Sahne dekorunu yapmamı istediler. İlk defa böyle bir şeye girecektim. Kolay iş değildi, mimarlık öğrencisi sahne dekoru yapacaktı. Hemen Nejat beye gittim, anlattım, tavsiyelerini dinledik. O günden itibaren zaten kendisini takip eden birisiydim çok daha yakın takip etmeye çalıştım."

Başbakan Erdoğan'ın kendisini aradığını aktaran Topbaş, "Sayın Başbakanımız özellikle beni arayarak hanımefendiyle de görüştüğünü söylediler. Gelemeyeceğinden, bulunmak istediğinden bahsettiler. Kendisine vekaleten katılmamı istediler" dedi.

Nejat Uygur'un sanat hayatıyla ilgili kısa bir filmin de gösterildiği törene, sanatçının çocukları Ahmet, Süheyl, Süha, Kemal ve Behzat Uygur, Mustafa Alabora, Nedim Saban, Üstün Asutay'ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, yakınları ve sevenleri katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da törene çelenk gönderdiği görüldü.

Uygur'un cenazesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi. Camideki cenaze töreninde ailesi taziyeleri kabul etti.

Sanatçının oğlu Süheyl Uygur, "Büyük ustayı yolladık. Tören çok kalabalık. Bu bizi mutlu etti. Allah razı olsun katılandan da katılmayandan" ifadelerini kullandı.

Gani Müjde de Nejat Uygur'un kaybının herkesi çok üzdüğünü belirterek, "Çok güzel bir ömür yaşadı, sahnesiyle, sanatıyla. Allah rahmet etsin" diye konuştu.

Nejat Uygur'un cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...