Erdoğan:  'Nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız

AK Parti Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. 998 gün sonra yine aynı salonda 'nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız" dedi. FETÖ'yle mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceklerini belirten Erdoğan, OHAL'in ülke huzura kavuşuncaya kadar kaldırılmayacağı mesajını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl sonuna kadar parti teşkilatlarında ciddi bir yenilenmeye gideceklerini açıkladı. Erdoğan, AB ile ilgili olarak, "Bizim tercihimiz her şeye rağmen yolumuza AB ile devam etmektir" diye konuştu.

ntv.com.tr 21.05.2017 - 13:52 | Son Güncelleme : 21.05.2017 - 16:57

Erdoğan:  'Nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3. Olağanüstü AK Parti Kongresi'nde konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kongrenin partimiz, milletimiz, demokrasimiz için hayırlara vesili olmasını Allah'tan temenni ediyorum. 81 vilayetimizden gelenlere hoş geldiniz diyorum. Yurtdışından teşrif ederek bu mutlu günümüzü bizlerle paylaşan misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. AK Parti teşkilatında kurulduğu günden bu yana görev alanlara bakanlara, milletvekillerine, il ilçe belde başkanlarına, belediye başkanlarına burada ifade edemediğim tüm gönüldaşlarımı ayrı ayrı selamlıyorum. Türkiye'de hanımları siyaseti asli unsuru haline getirmiş bir partinin kurucusu olarak ilk günden beri siz hanım kardeşlerimle yol yürüyor olmanın memnuyitiyle her birinize şükranlarımı sunuyorum.

AK Parti yolu da kaderi de ülkemizle bütünleşmiş bir partidir. Türkiye'nin kalkınması için gayret eden herkese buradan teşekkür borcumuz vardır. Vatan müdafası için sınırlarımız ötesinde ve içinde görev yapan kahraman askerlerimize teşekkür ediyorum. Huzurumuz için görev yapan polislerimize teşekkür ediyorum. Terör örgütleriyle mücadelemizde katkı sağlayan güvenlik korucularımıza teşekkür ediyorum. Nerede görev yaparsa yapsın milletimizin büyümesi kalkınması gelişmesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü 80 milyonun tamamıyla milletimiz hak ediyor. 

"NEREDE KALMIŞTIK" DİYEREK BİR ARADAYIZ

Bundan yaklaşık 3 yıl önce yine bu salonda sizlere her bitiş yeni bir başlangıçtır diyerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de tek bir kalp olarak yaşadık. 998 gün sonra yine aynı salonda 'nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız. Bugün bir kez daha besmelemizi çekiyor Fatihamızı okuyor daha büyük hedefler için yeni bir başlangıç yapıyoruz. Kentinden köyüne ülkemizin tamamına hizmet ettik. Ayrımcılık yapmadık. Hangi il olursa olsun ulaştık. Burası bu partiye oy verdi, burası bu partiye oy verdi demedik. Bundan sonra da hizmet götürmeye devem edeceğiz. Eğer 16 yıl sonra dahi hala AK Parti nedir diye soranlar varsa AK Parti işte budur.

"NE YAPARLARSA YAPSINLAR BU YOLDAN DÖNMEYİZ"

Büyük kongrelerimiz kapsamlı bir muhasebe yapmanın da vesilesidir. Kuruluşumuzdan bugüne 188 ay geçti. 2001'in ağustos ayında partiyi kurarken partimizi milletimize hizmetkar olacak anlayışla dizayn ettik. AK Parti milletin partisidir. AK Parti milletimizin beklentilerinin tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. 3 Kasım'dan beri her seçime milletimizin umudunu tazelemeye girdik. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin öncelikleri değişmiştir. Değişmeyen yegane şey tüm bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti değişimin, demokrasinin teminatıdır. AK Parti reformun adresidir. AK Parti olarak sürekli hedeflerimizin çıtasını yükselterek milletimizin gönlünün baş köşesindeki yerini korumayı başardık. Gece gündük gittiğimiz bu yolun uzun ince bir yol olduğunu bildik ve bununla devam ettik. Milletimize hizmet yolunda hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Bu kutlu bir yoldur, hayırlı bir yoldur. Bu torunlarımızın geleceğini de şekillendirecek bir yoldur. Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Yolumuza Allah'a can borcumuzdan milletimize hizmet borcumuzundan başka kimseye eyvallahımız yoktur, olmayacaktır. Bugüne kadar Allah'tan her şeyin hayırlısını istedik. Milletime sesleniyorum. Bu kardeşiniz Tayyip Erdoğan'ın ülke hayrına olmayan en küçük bir tavrını duyarsanız her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışa düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları helaldir. 

"FETÖ İLE MÜCADELENİN SULANDIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Bu ülkenin hakkının yenilmesine geleceğinin tehlikeye atılmasına da asla rıza gösteremeyiz. Kimseye karşı peşin husumetimiz olmadığı gibi kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor.  FETÖ'yle mücadelede bulunduğumuz sürece bir anda gelmedik. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tepesi ihanet olan bu yapının gerçek yüzünü görün orayı terk edin dedik. Bu açık ihanete rağmen özel haberleşme programlarını kullanarak bankasına para yatırarak örgütü destekleyenler için yapacak bir şeyimiz kalmadı. Örgütün mensuplarını tanıyanlar çok iyi bilir ki 15 Temmuz'a rağmen samimi bir pişmanlıkları yoktur. Kamudan yapılan ihraçlar, gözaltılar, tutuklamalar bir mecburiyettir. Türkiye'nin bu örgütün bir başka ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur. Herkesi FETÖ ile mücadeleye destek vermeye davet ediyorum. İtirafçılık oyunları ile bu mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. Önümüzdeki dönemde çok daha hassas, çok daha dikkatli, çok daha kararlı bir mücadele yürütülmesini temin edeceğiz. 160 ülkede eğitim, yardımlar istismar edilerek oralarda da o ülkelerin kurumlarına sızıyorlar. 

"ÜLKE HUZURA KAVUŞANA KADAR OHAL KALKMAYACAK"

Uzattığımız eli ısıranlara hiddetimiz sert olmuştur. Bölücü terör örgütünün gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Ülkemin sınırları içinde Tendürek'te, Gabar'da, Cudi'de 65'i aşkın mağaralara girildi. Bu mağaralardan neredeyse 600'ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Buralara kadar bunlar nasıl girdiler. Şimdi bundan sonraki süreç tamamıyla bunları yok etme sürecidir. Çekinmeden, yılmadan askerimizle polisimizle şimdi bu hayata geçiyor. Güney sınırları boyunca terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu milletin neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa dönüp tarihe baksınlar. Namert kaçar, mert dövüşür. Biz hiçbir zaman kaçanlardan olmadık. FETÖ'den PKK'ya DEAŞ'a kadar hiçbiriyle meselem şahsi değildir. Mesele ülkemizin istikbali, bekası meselesidir. Her ne yapıyorsak milletimiz için yapıyoruz. OHAL ne zaman kalkacak diyorlar. Fransa neredeyse 1-1,5 yıl OHAL ilan etti. Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışılıyor. Siz bize hangi yüzle OHAL'in kaldırılmasını soruyorsunuz. Durum huzura refaha kavuştuğu ana kadar OHAL kaldırılmayacak. OHAL'i ülkemizin huzuru için uzatıyoruz. 

"TEŞKİLATLARIMIZI SÜRATLE YENİLEYECEĞİZ"

Hedefimiz bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. Büyük kongreyle beraber il ilçe belde teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık yol haritasını halkımızla paylaşacağız. İl ilçe belde teşkilatlarında da 18-25 yaş aralığındaki gençlerimizin yer almasını istiyorum. Mevlana hazretleri ne güzel söylemiş; Dünle beraber gitti cancağzım ne kadar varsa düne ait şimdi yeni şeyler söylemek lazım. 

"AB'NİN İKİ YÜZLÜ TAVRINA SABRETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ"

AB'nin onurumuzu hiçe sayma noktasına gelen iki yüzlü tavrına daha fazla sabretmek zorunda değiliz. Ya bize sığınmacı yardımlarıı gönderir, fasılları açar ya da herkes bildiğini yapar. Bizim tercihimiz her şeye rağmen yolumuza AB ile devam etmektir. Son bir ayda yaptığmız seyahatler Türkiye'nin önünde çok daha büyük bir dünyanın açık olduğunu gösteriyor. 

"ÇALMADIK KAPI, SIKILMADIK EL BIRAKILMAMALI"

AK Parti olarak artık işimiz daha zor. Daha önce olduğu gibi yüzde 49,5'la iktidara gelme imkanımız kalmadı. Artık çıta yüzde 50+1'dir. Bunun ne kadar zor olduğunu en son 16 Nisan'da gördük. 2019 seçimlerinde netice almak istiyorsak hemen kolları sıvamalı çalışmaya başlamalıyız. AK Parti'nin boşa geçirecek bir anı bile yoktur. Tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekiyor. Çok basit hataların nelere mal olabileceğini 16 Nisan'da gördük. Bu ülkede yıllarca dindarlar ötekileştirilmiştir. Kökeninden ve mezhebinden, örfünden dolayı insanlar dışlanmıştır. Cumhurun beklentileri yok sayılmıştır. AK Parti milletimiz tarafından güçlü şekilde sahiplenilmiştir. Yapacağımız iş aynı şekilde devam etmektir. Çalmadık kapı, sıkmadık el bırakılmamalı. Üye sayısı 10 milyonun üzerinde olan bir parti 80 milyona ulaşma konusunda sıkıntı çekemez, çekmemeli. İnsani temasın hiçbir şey yerini tutamaz. Seçimlere kadar vatandaşlarımızın tamamına ulaşma hedefini gerçekleştirmeliyiz. Cumartesi günü başlayacak olan ramazan ayını çok iyi değerlendirmeliyiz.

"YENİDEN DİRİLİŞ KONGRESİ"

Artık inşa ve ihya dönemindeyiz. Yeni dönemin mimarisini belirleme sorumluluğu bizim üzerimizdedir. İki ayaklı bir program yürüteceğiz. Bir yandan demokratik kazanımlarımızı ileriye taşırken, kalkınma alanında daha büyük hamleler yapacağız. AK Parti vizyonuna uygun belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehirlerine ve partimize yük olan değil şehirleri ve partimizi omuzlayan belediye başkanlarımızla yola devam edeceğiz. Bu kongre yeniden diriliş yeniden kuruluş kongresidir. Hiç kimse kendini ötekileştirmesin, hiç kimse özgürlük alanını tehdit altında görmesin, bu ülkedeki her birey birinci sınıf vatandaştır. Yeni projelerle yeni yatırımlarla orta gelir tuzağını bozacak 25 bin dolar milli gelir hedefine ulaşacağız. Dış politikada da daha sağlıklı bir zemine oturacağımızı düşünüyorum. Bir kez daha hoş bulduk diyorum. 

Sayfa Yükleniyor...