Neredesin sorusuna yeni cevap

Turkcell kullanıcılarının hizmetine giren sobbe, “Neredesin?” sorusuna güvenli bir şekilde yanıt veriyor.

22.05.2009 - 15:13

Neredesin sorusuna yeni cevap

Turkcell kullanıcılarının hizmetine giren yeni konum servisi sobbe, kullanıcılara arkadaşlarının nerede olduklarını gerçek zamanlı olarak kısa mesaj servisi ve Facebook uygulaması sayesinde 10 milyon kullanıcılı sosyal ağ üzerinden öğrenme imkanı tanıyor.

Servise üye olmak için KAYIT yazmak ve 7015’e göndermek yeterli. Kayıt işlemleri ücretsiz olan servis, güvenlik sebebiyle kullanıcıların birbirlerinin yerlerini öğrenmek için önce servise kayıt olarak bir rumuz seçmelerini zorunlu kılıyor. Kullanıcı hesabına sahip olan kişiler, sonrasında arkadaşlarının rumuzunu öğrenerek onları arkadaş listelerine ekleyebiliyorlar.

Arkadaş listesine kullanıcı eklemek için EKLE yazıp bir boşluk bırakarak eklenecek kullanıcının rumuzu belitiliyor ve 7015 servis numarasına kısa mesaj yollanıyor. Bu talep yine güvenlik nedeni ile karşı tarafa gün içerisinde iletiliyor. İstenmeyen kişilerin yerinizi belirlemesini önlemek için ekleme taleplerinin kabul edilmemesi ve kabul edilecek kişilerin kimliklerinden emin olunması isteniyor.

Bir kullanıcıya yerini öğrenme yetkisi vermek veya servise davet etmek isteyen kişiler, bunun için DVT yazarak davet edilen kişinin telefon numarasını arada bir boşluk bırakarak 7015’e göndermek gerekiyor.

Yeri öğrenilmek istenen kişinin adres bilgisi ve harita üzerinde nerede olduğu cep telefonuna kısa mesaj olarak geliyor. Aynı işlemler Facebook üzerinden de takip edilebiliyor.

Servisin en kayda değer taraflarından birisi, bulunmak istenmeyen zamanlarda, kişilerin engellenebilmesi veya kullanıcı hesabının tamamen görünmez yapılabilmesi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...