Neshat'ın fotoğraf ve videoları İstanbul'da

İranlı yönetmen ve sanatçı Shirin Neshat'ın The Book of Kings serisine ait 'Mourners' isimli yeni fotoğraf dizisi Dirimart'ta sergilenirken, Turbulent, Rapture ve OverRuled isimli videoları ise santralistanbul'da izleyiciyle buluşacak.

06.05.2013 - 18:26

Neshat'ın fotoğraf ve videoları İstanbul'da

Dirimart, 10 Mayıs - 15 Haziran tarihleri arasında Heinz Peter Schwerfel küratörlüğünde Shirin Neshat’ın The Book of Kings serisine ait “Mourners” başlıklı çalışmaları ve Turbulent (1998), Rapture (1999) ve OverRuled (2012) isimli video yerleştirmelerini, Nişantaşı’ndaki galeri mekanında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul sergi alanında izleyicilerle buluşturacak.

Firdevsi’nin (940-1020) Pers tarihini anlatan epiği Şehname’den yola çıkan The Book of Kings serisine ait “Mourners” dizisi Mısır’da Mübarek rejimine yönelik isyanın ardından hedeflenen özgürlük ve demokrasi vaatlerine ulaşamamış olan Kahire’nin yoksul semtlerinden bireylerin portrelerinden yola çıkıyor. Daha önce “Villians,” “Patriots,” ve “Masses” başlıklı eserleri sergilenen serinin “Mourners” bölümü ilk olarak Dirimart’ta sergilenecek.

Sanatçı, Farsça el yazısı ile müdahalede bulunduğu siyah beyaz portrelerinde; izleyiciyi baskıcı yönetimler ve gizli bir şiddetle fazlasıyla politize edilmiş bir coğrafyaya ait insan bedenlerinin maruz kaldığı hegemonya mücadelesiyle yüzleştiriyor. Sergi küratörü Heinz Peter Schwerfel’in belirttiği gibi; “bu sanat, İran’daki yeşil devrim için bütün siyasi angajmanların ve Arap baharı için büyülenmenin ötesinde, günümüzün birbirine düşman ve global bir kavgaya tutuşmuş iki sistemi tarafından biçimlendiriliyor.”

VİDEO YERLEŞTİRMELERİ
Neshat, Turbulent (1998) ve Rapture (1999) video yerleştirmelerinde karşılıklı iki ekran kullanmaktadır. Turbulent’ta bir ekranda izleyiciye dönük şarkı söyleyen bir adam; diğer ekranda ise sırtını izleyiciye vermiş, boş bir amfi tiyatroya bakan bir kadın vardır. Geleneksel bir Pers şarkısını seslendiren adam ve doğaçlama sesler çıkaran kadın, toplumsal cinsiyet rolleri ve kültürel güç adına müzikal bir metafor yaratırlar.

Rapture’da bu ekranlar kadın ve erkeği birbirinden görsel olarak ayırıp kutuplaştırır ve toplumsal cinsiyetleri homososyal kitleler halinde temsil ederken aralarındaki eşitsizliklere vurgu yapar. Bu şiirsel videoda Neshat, ataerkil ve köktenci bir toplumda dünyanın toplumsal cinsiyetler üzerinden ikiye bölünüşünü ifade ediyor.

Neshat’ın son video çalışması OverRuled (2012), New Yorker Festival Performance için sahneye konan uzun bir gösterimin kaydıdır. OverRuled’da hikaye, sıradan bir duruşmanın sürdüğü, figürlerin dizilimi ile İsa’nın son akşam yemeğini anımsatan mahkeme salonunda başlar. Mahkeme hakimi rahibe benzer, hakimin yanındaki mahkeme heyeti çerçevenin sağında ve solunda duran bir kadın ve bir erkeğin kaderlerini müzakere eder. Burada müzik erkekten gelir ve kendisini otoritenin seviyesine çıkarır, o sırada kadın Rumi’nin dizeleriyle aşkını ilan etmektedir. Metin, sufi derviş Hallâc-ı Mansûr’un tarihi yargılanmasından esinlenmiştir, Mansûr 10. yüzyılda sözüm ona Allah’a küfür etmek suçundan yargılanmış ve herkesin gözü önünde idam edilmiştir.

Shirin Neshat
İran doğumlu sanatçı ve sinema yönetmeni Shirin Neshat New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. Neshat'ın kişisel sergileri Çağdaş Sanatlar Milli Müzesi, Atina (Yunanistan); Stedelijk Müzesi, Amsterdam (Hollanda); Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León, Leon (İspanya); Hamburger Bahnhof, Berlin (Almanya); Musee d’Art Contemporain de Montreal, Montreal (Kanada); Walker Art Center, Minneapolis (ABD); Castello di Rivoli, Torino (İtalya); ve Kunsthalle Wien, Viyana (Avusturya) gibi birçok galeri ve müzede sergilendi. Neshat’ın katıldığı uluslararası organizasyonlar arasında 4. İstanbul Bienali “Orient-ation” (1995) da bulunmaktadır. Sanatçı 1999 yılında 48'inci Venedik Bienali’nde Altın Aslan Ödülü'nü ve 2006 yılında Lillian Gish Ödülü'nü kazandı. Neshat'ın ilk uzun metraj filmi Women Without Men 2009 yılındaki 66'ncı Venedik Uluslararası Film Festivali'nde Gümüş Aslan Ödülü'ne layık görülmüştür.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...