Günümüzde bilişim ve teknoloji sektörlerinde “pratiklik” ve “basitlik” en önemli özellikler olarak kabul ediliyor. Ekonomide yaşanan ciddi boyuttaki yavaşlamaya bağlı olarak, uygun fiyatlı ve yalnızca gerekli fonksiyonlara sahip basit teknolojik ürünler, detaylı, sofistike fonksiyonlarla donanmış pahalı ürünlerden daha fazla tercih ediliyor. Uygun fiyatlı teknolojik ürünler arasında küçük boyutları ve rahat taşınabilirliği ile mini dizüstü bilgisayarlar ('Netbook'lar) pazarda fırtına gibi esiyor.

Mini dizüstü bilgisayarlarda internete erişim kolayca sağlanıyor ve her tür program sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Mini dizüstü bilgisayarlar tüketicilerin istediği üç temel özelliğe sahip: küçük boyut, uygun satış fiyatı ve gerekli tüm temel fonksiyonlar.

Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep, mini dizüstü bilgisayarların her geçen gün daha fazla tüketicinin ilgisini çektiğini belirtiyor.

Kestep, mini dizüstüler hakkında şöyle konuşuyor:
"Mini dizüstü bilgisayarlar ikiye ayrılıyor- ilk grupta bugün birçok dizüstü bilgisayarda yer alan HDD (Hard Disk Drive - Sabit Disk Sürücü) yer alıyor. Diğer grupta ise ‘gelecek nesil veri depolama cihazı’ olarak adlandırılan SSD (Solid State Drive - Katı Hal Sürücü) yer alıyor. SSD’li mini dizüstü bilgisayarlarda yüksek maliyetlerinden dolayı genelde 16 GB’lik depolama kapasitesi tercih ediliyor; bu da bu bilgisayarlarda depolama kapasitesi konusunda kısıtlı olduğunu gösteriyor. Düşük kapasite multimedya dosyalar kullananlar için gereken geniş veri depolama alanını sağlayamıyor. Samsung NC10 mini dizüstülerde 160 GB’lik HDD bulunuyor. Daha fazla depolama alanı ihtiyacı olan kullanıcılarımıza S serisi sabit disk sürücülerimiz ile alternatif çözümler sunuyoruz".

Veri depolama ile ilgili problemi çözmek için mini dizüstü bilgisayarlar harici ve taşınabilir sabit sürücülerle tamamlanıyor; mini dizüstü bilgisayarlara ilgi artarken, harici sabit disk sürücülere (HDD) olan ilgi de gün geçtikçe büyüyor. Özellikle stile önem veren mini dizüstü bilgisayar kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış, son derece küçük, yüksek kapasiteli, harici HDD’lere olan ilgi büyük.

Samsung Electronics’in Aralık 2008’de, iki yeni harici HDD modelini -“S1 Mini” ve “S2 Portable”- pazara sunduğunu belirten Kestep, Samsung sabit diskler ile mini dizüstü bilgisayar kullanıcılarına farklı ve özel çözümler sağladıklarını söyledi.

Barış Kestep: “S1 Mini, Samsung’un USB-entegre HDD teknolojisinin kullanıldığı, kredi kartı boyunda, 120 GB kapasiteye sahip, süper küçük harici HDD modeli. S2 Potable da pazarda mevcut ürünlere kıyasla %15 oranında daha küçük boyutlara sahip ve 500 GB depolama kapasitesi sunuyor. Farklı olmaya özellikle önem veren tüketiciler için Samsung bu ürünleri 4 farklı renk seçeneği ile sunuyor: piyano siyahı, kar beyazı, şarap kırmızısı ve çikolata kahvesi. Ayrıca bu modellerde sunulan veri güvenliği özelliklerinden Secret ZoneTM şifreli veri depolamaya, SafetyKeyTM de bir şifre aracılığıyla verileri iki kat fazla korumaya olanak tanıyor.” dedi.

Bu yıl, dünya çapında mini dizüstü bilgisayar pazarının 5 milyon adede ulaşması ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin önümüzdeki sene tam ölçekli büyümesi bekleniyor. Türkiye’de ise 2009 yılında yaklaşık 80.000 adet mini dizüstü bilgisayar satılması bekleniyor, mini dizüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayar pazarından %7 oranında pay alması öngörülüyor.