Nevin Yıldırım'ın avukatları: Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulansın

Isparta'da kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü kişiyi öldüren Nevin Yıldırım'ın temyiz incelemesi duruşması yapıldı. Avukatları, Yıldırım için meşru müdafaa hükümleri, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin uygulanmasını istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.05.2019 - 13:46 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 15:05

Nevin Yıldırım'ın avukatları: Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulansın

Yargıtay 1. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasına Nevin Yıldırım'ın avukatları katıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, yerel mahkemenin kararının onanmasını istediği tebliğnamesinin okunmasının ardından avukatlara söz verildi.

Avukat Nagihan Bulduk, yaşanan yargılama sürecini anlattı. Yerel mahkemenin deliller toplanmadan, ön yargıyla, köy halkının dedikodularına yer vererek hüküm kurduğunu belirten Bulduk, Yıldırım'a tecavüz eden Nurettin Gider'in sürekli olarak müvekkilini tehdit ettiğini söyledi.

Tanıkların çelişkili beyanalarının da mahkemece değerlendirilmediğini savunan Bulduk, yaşanan olayın meşru müdafaa olduğunu vurgulayarak, kararın bozulmasını istedi.
Yıldırım'ın avukatlarından Fatoş Hacıvelioğlu da bazı taleplerinin mahkemece yargılamayı uzatacağı gerekçesiyle kabul edilmediğini aktardı.

Müvekkilinin cinsel saldırı ve tecavüze uğradığını ifade eden Hacıvelioğlu, Yıldırım'ın yargılamanın her aşamasında tutarlı ifade verdiğini, beyanlarda çelişki bulunmadığını bildirdi.

Meşru müdafaa hükümlerinin, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin uygulanmasını isteyen Hacıvelioğlu, kararın bozulması gerektiğini kaydetti.

Yargılamanın eksik yapıldığını belirterek müvekkili hakkında haksız tahrik ile iyi hal indirimlerinin uygulanmasını talep eden avukat Zekiye Karaca Boz ise Yıldırım'ın tahliyesini istedi.

Beyanların ardından mahkeme heyeti duruşmayı sonlandırdı. Yargıtay 1. Ceza Dairesinin kararı ilerleyen günlerde açıklanacak.

OLAY

Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012'de kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atmıştı.

Aynı gün gözaltına alınan Yıldırım, ertesi gün E Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştu. Olay günü Gider'den 6 aylık hamile olan Yıldırım, 17 Kasım'da bir kız çocuğu dünyaya getirmişti.

Yıldırım, 25 Ocak 2015'te yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Temyiz üzerine Yargıtay, sanık Yıldırım hakkındaki kararı, "olayı gerçekleştirirken başkalarının da yardım etmiş olabileceği" gerekçesiyle usul yönünden bozmuştu.

Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan ve cinayeti tek başına işlediğini ifade eden Nevin Yıldırım'a, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...