85 yaşındaki Nevit Kodallı'nın akşam saatlerinde, Limonlu beldesindeki ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait plajda denize girmek isterken aniden fenalaşması üzerine eşi Olcay Kodallı sağlık ekiplerini çağırdı.

Kodallı, hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi. Kalp krizinden öldüğü belirtilen Kodallı'nın cesedi, Erdemli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Nevit Kodallı'nın yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdiği bildirildi.

Kodallı'nın cenazesi, yakınlarının isteği üzerine Mersin İMC Hastanesi morguna kaldırılırken, sanatçının 3 Eylül Perşembe günü düzenlenecek törenle defnedileceği bildirildi.

Nevit Kodallı'nın yeğeni Mehmet Nane, hastanede yaptığı açıklamada, cenazenin Perşembe günü düzenlenecek törenin ardından Mersin Asri Mezarlığındaki aile mezarlığına defnedileceğini belirtti.

Nane, cenaze töreni için Mehmet Nevit Kodallı'nın oğulları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi Prof. Dr. Nihat Kodallı ile İstanbul Opera ve Balesi Şefi Murat Kodallı'nın Mersin'e gelmesinin beklendiğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kodallı'nın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, besteci ve kompozitör Kodallı'nın vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirten Günay, şunları kaydetti: ''Cumhuriyet dönemi besteciler kuşağının önde gelen temsilcilerinden Nevit Kodallı, müzik sanatının hemen her dalında sayısız eser vermiş, Türk opera sanatının gelişimi ve şan repertuvarının oluşumuna önemli katkı sağlamıştır.

Türkiye'de çağdaş Türk müziğinin gelişimi, yaygınlaşması ve uluslararası boyutta tanıtım adına önemli çalışmalar yapan ve Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçen değerli sanatçımız, müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacaktır.

Pek çok müzik kurumunda da hizmet veren değerli kültür-sanat adamı Nevit Kodallı'ya Allah'tan rahmet, müzik, sanat çevrelerine ve milletimize baş sağlığı dilerim.''

Nevit Kodallı
1955 – 1991 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği, 1971 – 1981 yılları arasında Devlet Balesi’nde yönetmenlik, 1989 – 1993 arasında Ankara Konservatuarı’nın müzik ve müzikoloji bölümü başkanlığı yapan Kodallı, Kültür Bakanlığında 'bakan danışmanı' da olarak çalıştı.

Emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşen Nevit Kodallı, Çukurova Devlet Konservatuarı’nda dersler verdi ve Mersin Filarmoni Derneği’nin danışmanlığını yaptı.

İki çocuk babası olan Kodallı, Türk operasına 'Atatürk Oratoryosu', 'Van Gogh', 'Gılgamış' gibi önemli eserler kazandırdı.

Video: Nevit Kodallı'ya veda