İstanbul Valiliği'nden izin verilmemesine rağmen, Nevruz Bayramı'nı Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlamak isteyen 500 kişilik bir grup, Cevizlibağ civarında bir araya geldi.

Buradan Millet Caddesi'ne yürüyen grubun önü polis tarafından kesildi. Grup, polisin uyarılarına rağmen dağılmadı.

Yürümeyi sürdüren gruba polis biber gazı sıkarak müdahale etti. Polisin müdahalesiyle grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Kazlıçeşme Meydanı'na gelmek üzere Fatih Millet Caddesi ve Vatan Caddesi'nde toplanan gruplar, yolu barikat kurarak kapatırken, gruptakilerden bazıları da polise taş attı.

Millet Caddesi, Vatan Caddesi, Zeytinburnu Telsiz Mahallesi 85. Sokak'ta toplanan gruplar, emniyet güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldı. Müdahaleler sırasında, gaz bombası kullanıldığı, panzerlerden tazyikli su sıkıldığı da görüldü.

Bu arada, metrobüs, tramvay, otobüs duraklarıyla, tren istasyonları ve vapur iskelelerinde sabah saatlerinden itibaren emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Tramvaylar da, Topkapı istasyonunda güvenlik nedeniyle durmadı.

Durak, istasyon ve iskelelerde, şüphelenilen kişilerin üzerleri ve poşetlerinde arama yapılırken, kimlik bilgileri de kontrol edildi.

Güvenlik güçlerine, havadan da bir polis helikopteri destek verdi.

MEYDANA MİLLETVEKİLLERİ GİREBİLİR
Polis telsizinden yapılan anonslarda, Kazlıçeşme Meydanı'na milletvekillerinin girebileceği ancak yanında kimsenin olmayacağı uyarısı yapıldı.

'PROVOKASYONA FIRSAT VERMEYECEĞİMİZ'
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Nevruz kutlamalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Mutlu, bugün Nevruz ile ilgili de bir takım kutlama arzuları olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Biz 21 Mart'ın nevruz günü olduğunu ve bu kutlamaların da 21 Mart günü yapılmasını özellikle ifade ettik. 21 Mart önemli bir gün. Bugünün herkesin kardeşliğine, sevgiye, barışa, dostluğa vesile olmasını yürekten temin ettik ve bu konuyla ilgili çağrılarımızı yaptık. Yasal kutlamaların, izin verdiğimiz tarih 21 Mart'ta yani gerçek gününde kutlanmasını da belirttik. Türkiye genelinde de böyle kutlanacak ama buna rağmen birtakım bugünü 18 Mart'ta kutlamak yönünde talepler oldu. Bunu açıkça ifade ediyorum: Nevruzu, nevruz, barış ve bayram tadında değil tahrik ve provokasyon şeklinde kutlamak isteyenlere fırsat vermeyeceğimizi de ifade ettik.”

LİNÇ GİRİŞİMİ
Zeytinburnu'nda bir grup, BDP'li iki gence linç girişiminde bulundu. Daha önceki eylemlerde dükkanları zarar gören esnaf ve çevredeki vatandaşlar, BDP'li iki gencin üzerine yürüdü. Daha sonra grup, iki genci yerde tekmeleyerek linç etmeye çalıştı. Uzun süre yerde tekmelere maruz kalan BDP'li gençleri sivil polisler kurtardı.

DİYARBAKIR'DA HELİKOPTERDEN GAZLI MÜDAHALE
Barış ve Demorasi Partisi'nin Nevruz bayramını Diyarbakır'da 18 Mart'ta kutlama talebine valilik, bazı duyumlar nedeniyle olumsuz yanıt vermişti. Duruma tepki gösteren BDP'liler, kutlamaları programladıkları gibi yapacaklarını, geri adım atmayacaklarını duyurdu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin farklı noktalarından harekete geçen gruplar, Bağlar ilçesindeki Nevruz alanına gitmek istedi. Ancak polis, gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Müdahalelere rağmen bazı gruplar Nevruz alanına girdi. Polis, Nevruz alanındaki grupları dağıtmak için ilk kez helikopterden de gaz kullandı.

Bu arada Nevruz alanına gitmek için il binası önünden hareket eden ve BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk'un da içinde bulunduğu parti otobüsüne su ve biber gazıyla müdahale edildi.