New Scientist Darwin sansürünü yazdı

New Scientist, internet sitesinde TÜBİTAK Bilim’in Darwin sansürünü haber yaptı. Dergi, "Türkiye'de hükümet evrimi açıkça sahiplenmiyor" dedi.

13.03.2009 - 11:52

New Scientist Darwin sansürünü yazdı

‘Türkiye’nin İslamcı akıllı tasarımcılarla savaşı sürüyor’ başlığı ile ele alınan Debora MacKenzie imzalı yazıda, Bilim ve Teknik dergisinin Darwin başlıklı kapağının değiştirilmesi ve öncesinde yaşananalar anlatılıyor.


“Bilim ve düşmanları arasındaki savaş Türkiye’de kızışıyor” ifadesini kullanan ve Türkiye’nin Müslüman Dünya’da akıllı tasarımın ve Darwin karşıtlığının merkezi haline geldiğini dile getirilen yazıda şunlar yer alıyor:

“Bu hafta Türk Ulusal Bilim Konseyi (TÜBİTAK) tarafından yayınlanan popüler bilim dergisinin editörü resmi olarak kovuldu ve bu yılın Darwin yıldönümü nedeniyle planladığı dergi kapağı küresel ısınma konulu bir başka kapakla değiştirildi.

Küresel ısınmanın, bilimin ortaya koyduğu ve evrime şüpheyle bakanlarca sık sık alaya alınan bir konu olması da işin ironik boyutu. Ama bu sürpriz değil. Dünyanın diğer ülkelerindeki akademisyenler gibi Türk bilim adamaları da Darwin’in doğumunun 200. yıldönümü organizasyonları yaptı. Ancak bunu yaparak gerçek bir riski de göze aldılar.

Türkiye Müslüman dünyada 'akıllı tasarım'ın ve Darwin karşıtlığının merkezi durumunda. Bir başka ironi de bunun, daha önce Türkiye’ye, Ağrı Dağı’ndaki Nuh’un Gemisi’ni aramak için gelmiş ABD’li Hıristiyan akıllı tasarımcıları tarafından beslenenebileceği."

Makalede ayrıca iktidarın, kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar'ın yaradılışçılık karşıtlarına yönelik baskı kampanyalarına göz yumduğu iddialarına da yer veriyor.

LAİK CUMHURİYET EVRİMİ SAHİPLENMİYOR
Dergi ‘Tanrı yanılsaması’ adlı kitabı dünya çapında çok satan Richard Dawkins adlı ateist bilim adamının internet sitesinin mahkeme kararıyla kapatılmasını da, bu iddiayı destekler bir adım olarak niteliyor.

AKP'nin TÜBİTAK'ta evrim teorisine sansür uygulandığına dair tartışmalardan uzak durmaya çalıştığını belirten New Scientist, yine de laik bir cumhuriyet olan Türkiye'de hükümetin evrimi açıkça sahiplenmediğini de satırlarına ekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...