Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın çalışmalarının sürdürdüğü ‘hipersonik yolcu uçağı’, sesin 7 katı hıza ulaşarak ABD ile Türkiye arasını 1 saatte gidebilecek.

İlişkili Haberler


NASA aslında Mars’a çok kez gidip gelecek bir uzay aracı geliştirmeye çalışıyor. Kurumun 2010 bütçesine göre projeye 2013’e kadar yılda 5 milyon dolar harcanacak. NASA mühendisleri, yolun büyük kısmını atmosferin kıyısında giderek alacak olan X43A kod adlı uçağın, sesin azami 7 katına (7 Mach) kadar bir hıza ulaşabileceği inancında.

Bu hızda atmosferin materyal üzerindeki yıpratıcı etkisini mininmuma indirmek için hafif ve dayanıklı pek çok madde ve alaşım üzerinde çalışılıyor.

Hipersonik uçağın planlandığı gibi 3 yıl içinde geliştirilebilmesi durumunda, bu yeni teknolojinin hızla ticarileşebileceği ve üretilecek yeni yolcu uçaklarının bugün ortalama 12 saat olan New York-Sydney uçuş süresini 1-1.5 saate indireceği belirtiliyor.

Bu yılın Haziran ayında denenen X-51A Waverider adlı bir prototip, B-52 uçağıyla çıkarıldığı gökyüzünde 200 saniye kadar kendi başına uçabilmiş ve 6 Mach hıza ulaşmıştı.