Nicolas Pol'ün felsefi dokunuşları

Nicolas Pol’un 'Epektasis' sergisi için geri sayım başladı. 26 Nisan Perşembe günü İstanbul'74'te gerçekleştirilecek sergi açılışına uluslararası konuklar katılacak.

19.04.2012 - 16:57

Nicolas Pol'ün felsefi dokunuşları

ISTANBUL’74, Vladimir Restoin Roitfeld, Demet Müftüoğlu Eşeli & Alphan Eşeli işbirliğiyle 26 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında Fransız sanatçı Nicolas Pol’un Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapacak.

Nicolas Pol’un ismini aldığı 'EPEKTASIS' felsefesine göndermelerde bulunduğu sergisinde Paris'li sanatçının büyük ölçekli tuvalleri yer alacak. Ketel One Vodka’nın eşlik edeceği serginin açılışı 26 Nisan Perşembe günü saat 18.00 – 20.00 arası ISTANBUL’74’te.

EPEKTASIS felsefesi; 4.yy’da Kapadokya’da yaşamış, o dönemin filozoflarından ünlü tanrıbilimci ‘Nazianzuslu Gregory’nin “insan ruhunun ebedi gelişimi ve yükselişini” savunduğu felsefesinin adı. Sanatçı, yüce bir inanışa dayanan bu felsefeyi yeniden keşfederken, sanatında sık sık kullandığı eleştirel yaklaşımından ödün vermiyor ve felsefenin dini referanslar içeren kutsal anlamını, tuvallerinde kullandığı imgeler ve dil ile bağdaştırarak adeta içeriğini değiştiriyor .

Pol’un içeriği birbiriyle çelişkili iki farklı bakış açısını aynı felsefenin adı altında birleştirmesiyle ortaya algısı ve duygusu yoğun eşsiz eserler çıkıyor: Sanatçının tuvalleri içerdikleri anlamlar ile hem tuvallerine konu ettiği öznelerini hem de izleyicilerini mutluluk, acı ve kendini keşfetmeye dayalı bir duygu fırtınasına katılmaya davet ediyor. İkon figürlerin yanı sıra sıradışı mekanları da resmeden Pol’un eserlerinde, sahte kurum ve şirketleri, farklı hayatlar yaşayan kadınların hikayelerini, son moda kılıkları ile gezen aşırı karakterleri de bulmak mümkün. Pol, alaycı bir tavırla acımasız eleştirilerini ve gözlemlerini Tanrıbilimciliğe ve popüler kültüre yükleyerek, yüksek popüler kültürü kendine özgü stiliyle yeniden yorumluyor.

NICOLAS POL Nicolas Pol 2001 yılından beri sayısız uluslararası sergiye katıldı. Paris’te doğan Pol, çocukluğunun büyük bir kısmını Afrika’da geçirdikten sonra yeniden Fransa’ya döndü. Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından biri olan Ecole Nationale des Beaux-Arts at La Sorbonne’da eğitim gördü.

Londra’daki Alsopp Contemporary’de gerçekleştirdiği iki başarılı solo serginin ardından; Vladimir Restoin Roitfeld ile çalışmaya başlayan Pol, Roitfeld yolu ile üç büyük uluslararası sergiye imza attı: 2009 yılında New York’ta The Martus Maw, 2010 yılında Londra’da The Mother of Pouacrus ve 2011 yılında New York’ta Sick Atavus of the New Blood sergileri... Pol, Paris’teki J-en Rêve Fondation Cartier, Plus Que Vrai ENSBA Salle des Quasis ve Londra’daki Loic le Gaillard gibi prestijli sanat kurumlarında sayısız karma sergiye katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...