Şarkıcı Nihat Doğan hakkında suç duyurusu

Bir grup avukat, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından sosyal paylaşım sitesindeki mesajları nedeniyle şarkıcı Nihat Doğan hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı 16.02.2015 - 15:48

Şarkıcı Nihat Doğan hakkında suç duyurusu

Avukatlar Eren İlhan Güney, Şehrazat Mercan ve Gözde Uzsoy tarafından hazırlanan dilekçede, Doğan'ın 14 Şubat günü paylaştığı mesajlardan örneklere yer verildi.

Şahsın tanınan, bilinen ve bazı kesimlerce sevilen, topluma mal olmuş bir kişi olduğuna değinilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

“Doğan'ın söz konusu mesaj ile TCK 215. madde kapsamında suçu ve suçluyu övdüğü, Anayasanın 2. maddesinde cumhuriyetin niteliklerinden biri sayılan laiklik ilkesinin insanları, toplumu ahlaksızlaştırdığını ifade ederek tecavüz suçunu laiklik ilkesine bağladığı ve TCK 216. maddesi uyarınca 'Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak aşağılama' suçunu işlemiştir.”

Avukatlar daha sonra, Doğan'ın cezalandırılması taleplerini içeren suç duyurusuna ait dilekçeyi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

Sayfa Yükleniyor...