Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Orhan Murat Özdemir, düğün törenlerinin, tüm gözlerin hayatlarını birleştirecek çiftlerin üzerinde olduğu en anlamlı anlar olduğunu, bu mutlu günde hem erkek hem de kadınların en iyi görünüme sahip olmak istediklerini söyledi. 

Dünya evine gireceklerin başta botoks ve dolgu olmak üzere, diş beyazlatmadan vücudu şekillendirmeye kadar düğünden önce birçok operasyona ''evet'' dediklerini belirten Özdemir, bu operasyonlardan sonuç alınması için belirli bir süre geçmesi gerektiğini bildirdi. 

Her işlemin sonucunun farklı sürelerde gözle görülebilir hale geldiğini anlatan Özdemir, şu bilgileri aktardı: 

GÖĞÜS ESTETİĞİ
''Örneğin daha iyi bir dekolteye sahip olmak için yapılan göğüs estetiğinin sonucu 1 ayda ortaya çıkar. Hayalindeki gelinliği daha iyi taşıyabilmek, daha güzel görünmek isteyen, ancak bu konuda desteğe ihtiyacı olduğunu düşünenler, gelinlik dekoltesi için göğüs operasyonunu tercih ediyor. Göğüs hacmi yeterli olmayanlar protezi, sarkma olanlar ise dikleştirme ve toparlama işlemlerini tercih ediyor. Göğüs büyütme ve dikleştirme operasyonlarının düğüne en az bir ay kala yaptırılması gerekir. Operasyon sonrası gündelik hayata dönüş için 7-10 gün süre yeterli.'' 

Göğüsleri büyük damat adaylarının da bu görünümden kurtulmak için estetik yaptırdıklarını kaydeden Özdemir, bunun basit bir işlemle yapılabildiğini söyledi. 

''Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi'' olarak tanımlanan jinekomastinin birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirten Özdemir, bu sorunun erkeklerin yüzde 50-60'ında görüldüğünü kaydetti. 

Özdemir, bu cerrahi işlemin yaklaşık 1-1.5 saat sürdüğünü, hastanın gündelik aktivitelerinde çok fazla değişiklik yaratmadığını ve iz bırakmadığını ifade ederek, ''Daha çok yağ aldırma yöntemi olarak bildiğimiz liposuction, jinekomasti tedavisi için de kullanılabiliyor. Bu işlem sonucu erkekler yaklaşık 1 ay içinde bu sorunlarından kurtulup günlük yaşantılarına devam edebilir'' diye konuştu.
 
KEPÇE KULAK OPERASYONU
Düğününde ''gelin topuzu'' isteyen, ancak halk arasında ''kepçe kulak'' olarak bilinen sorunu bulunan gelin adaylarının da bu sorundan kurtulmak için operasyon yaptırdığını anlatan Özdemir, şunları söyledi: 

''Çocuk yaşlarda yapılması tavsiye edilen kepçe kulak operasyonları, ülkemizde 20 yaş civarında daha sık yaptırılıyor. Bu, ailelerin problemin farkına geç varması ya da operasyon kararını geç almasından kaynaklanabiliyor. Kepçe kulak ameliyatlarının büyük çoğunluğu lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabiliyor. Genellikle 1.5-2 saat süren operasyon sonrası hasta ayağa kalkıp dolaşabiliyor, evine gidebiliyor. Operasyon yaptıranlar iş hayatlarına 4-7 gün içinde dönebiliyor. Bu operasyon da diğer hazırlıkları aksatmaması için düğüne en az üç hafta kala yapılmalıdır.'' 

FAZLA YAĞLARDAN KURTULMA
Gelinliğinin içinde ince görünmek isteyen gelin adaylarının ise bel ve basen bölgelerindeki fazla yağlardan kurtulmak istediklerini ifade eden Özdemir, şu bilgileri verdi: 

''Vaser liposelection adı verilen yöntemle sadece yağ hücreleri hedef alınıyor, diğer dokulara zarar verilmiyor. Ayak bileğinden boyna kadar hemen hemen vücuttaki tüm bölgelere uygulanabiliyor. Sonuçları ve güvenilirliği açısından özellikle kontur problemi olan hastalara bu yöntem öneriliyor. İyileşme sürecinin kısalığı ve liposuction ameliyatları sonrası görülebilen düzensizlikler, çökmeler Vaser liposelection sonrasında görülmüyor. Ağrı, sızı ve morluklar çok daha az oluştuğu için düğün öncesinde bu yöntem daha çok tercih ediliyor. Özellikle hareketli bir dönem geçiren ve balayını deniz tatili ile değerlendireceklerin kontürü bu yöntemle düzeltiliyor.'' 

TERLEME SORUNU VARSA
Düğün törenlerinde yüzlerce kişiyle tokalaşmak zorunda olan, aşırı terleme sorunu bulunan gelin ve damat adaylarının ise vücudun genel terleme sistemini bozmayan işlemleri tercih ettiklerini bildiren Opr. Dr. Özdemir, ''Vaser Stop Sweat'' adı verilen yöntemle bu soruna çözüm bulunabildiğini söyledi. 

BOTOKS VE DOLGU ESTETİĞİ
Düğün ve balayı öncesi botoks ve dolgu yaptıranların sayısının da hızla arttığını anlatan Özdemir, ''Düğünden birkaç gün önce bile yaptırabilen botoks ve dolgu, hem gelin hem de damat adayları tarafından en çok tercih edilen kolay işlemlerin başında geliyor. Bu işlemlerin düğünden 10 gün önce yaptırılması yeterlidir'' dedi.

DİŞ BEYAZLATMA
Diş beyazlatmanın da düğün öncesi tercih edilen bir işlem olduğunu belirten Özdemir, bu işlemin düğünden en az 5 gün önce yaptırılmasını önerdi. 

Özdemir, ''Diş beyazlatma, gülme estetiğinde en hızlı yanıt alınan uygulama olmakla birlikte, doktor kontrolünde yapılması gereken, profesyonel görüş gerektiren özel bir uygulama'' uyarısını dile getirdi.