Nintendo'dan gözlüksüz 3D oyun konsolu

E3 oyun fuarında tanıtılan yeni Nintendo 3DS taşınabilir oyun konsolu, gözlüksüz izlenebilen üç boyutlu görüntü performansıyla hayran bıraktı.

Haberler 16.06.2010 - 16:17

Nintendo'dan gözlüksüz 3D oyun konsolu

Japon Nintendo firması, özel gözlüğe ihtiyaç duymadan 3D oyun ve filmleri gösterebilen yeni nesil taşınabilir oyun konsolu 3DS'i tanıttı.


Los Angeles'taki Electronic Entertainment Expo (E3) fuarında gösterilen 3DS ile, hem bu platform için hazırlanmış üç boyutlu oyunlar, hem de 2D oyunlar oynanabiliyor.

3D görüntü performansının çok iyi olduğu bildirilen konsolun yanındaki bir ayar düğmesiyle, 3D görüntünün derinliği, yani 3 boyut algısı artırılıp azaltılabiliyor. Bu da oyuncunun gözüne en uygun 3D görüntüyü sağlıyor.

Öte yandan Nintendo'nun Wii ile öncüsü olduğu hareket algılama sistemli oyun sistemi pazarında önceki gün Microsoft'un Kinect'i tanıtmasının ardında Japon Sony de, Playstation 3 için harekete duyarlı yeni sistemi "Move"u sundu.

Yeni oyun sistemi "Move" Avrupa pazarına 15 Eylülde, dört gün sonra da ABD'de satışa çıkacak.

Sony'nin Başkan Yardımcısı Peter Dille, Los Angeles'taki elektronik oyun fuarı Electronic Entertainment Expo'nun (E3) açılışında düzenlediği basın toplantısında, Playstation Move'un oyun düşkünleriyle ara sıra oyun oynayanlar arasındaki uçurumu derinleştireceğine inandıklarını söyledi.

"Move" sistemi 50 dolara, atış oyunlarında kullanılacak daha küçük bir aparat 30 ve joystick hareketlerini algılamaya yarayan "Eye" isimli kamera da 40 dolara satılacak. Tüm bu aparatlar ve bir oyunun bulunduğu paket de 100 dolara piyasaya çıkacak. Konsolun da içinde bulunduğu paket de 400 dolara satılacak.

Sony Move, hareket sensörlü oyun kumandası Sony Move, hareket sensörlü oyun kumandası

Nintendo'nun 2006'da piyasaya çıkardığı Wii ve yeni tanıtılan "Move"'un aksine Microsoft'un XBox 360 için tasarlanan oyun sistemi "Kinect" joystick gerektirmiyor, bir 3D kamera oyuncunun hareketlerini algılamaya yeterli oluyor. Bu sistemde "XBox müzik çal" gibi sesli komutlar da verilebiliyor.

Amerikalı üretici Microsoft, Kinect'in güzün piyasaya çıkacağını bildirdi, ancak fiyatını henüz belirtmedi. Tahminler 150 dolar civarında olacağı yönünde.

Sayfa Yükleniyor...