Merhaba sevgili Okuyucular,

Güzel bir döneme giriyoruz. Nisan ayı ile beraber baharın ilk etkilerini görmeye başlıyoruz. Havalardaki ısı, piyasalarda da sıcak ve olumlu gelişmelere sebebiyet verecek. Cari açıkta azalma, ekonomik büyüme ile ilgili olumlu haberler, hükümetin güçlü ve kararlı duruşunu gösteren kararlar ve Jüpiter’in Balık burcundaki bereketli etkileri ile birlikte verimlilik. Bu bahar başka bir bahar.

Aylık mundalin yorumlarda Astrolojinin logaritmik döngüleri kullanılmaktadır. Astroloji bilgisine uzak bazı okuyucularımız yorumlarımızı bir kehanet olarak algılamakta, oysa bu tip yorumlar astrolojinin doğasında var olan matematiksel düzen ile yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı genel astrolojik döngüleri anlayabilmek için astrologyanalyst.com ‘un seyir defteri bölümünde gerekli bilgileri zaten bulacaksınız.

Satürn’ün Başak burcuna geçişi, retrograde hareketinin devamlılığı, ayın ilk haftalarında Merkür ile Mars’ın kare hareketi, fakat yılın en güzel günlerinden biri dediğimiz 9-10 Nisandan itibaren başlayacak yeni ay ile birlikte Venüs Uranüs, Satürn Jüpiter gibi ağır ve hafif gezegenler arasındaki olumlu açılar, geçtiğimiz Mart ayının yorgunluklarını biraz azaltacak düzeyde.

Unutmadan Merkür ile Mars’ın karelerinin sözlü ve mail ile tartışmalara sebebiyet verdiğini , Oğlak ve Yengeç burcunun biraz güvenlik kaygıları ile, diğer burçlara daha sert tepkiler verebileceğini unutmamalıyız.

Aslan burçları egolarını törpüleyecek yoğun cevaplar ile karşılaşabilirler. Bu sebepten dolayı Oğlak, Yengeç ve Aslan burcu okuyucularımızın görüşme, konuşma ve mail trafiğinde daha yumuşak tavırlar ile karşılarındakine yaklaşmaları sorunları çözecektir.

Astroloji değişmez bir kaderi asla göstermez. Yağmurun yağacağı zamandan tutun da, ekinlerin doğacağı, yeşereceği, hayvanların sağlıklı yavrular doğuracağı zamanları öngörebilen, zaman kalitesi hakkında detaylı bilgiler veren bir öngörümler düzlemidir. Matematik, algoritma, doğum saatinizin önemi gibi konular ve doğduğunuz yerin doğruluğu astrolojik yorumlama tekniklerinde sizin adınıza yorumların daha doğru ve öngörümlerin daha tutarlı çıkması için gereklidir.

Bugünlerde astrolojiyi yalnızca ucuz falcılık ve basit kehanet yöntemleri zanneden kişilerden mail kutularımızı gereksiz dolduran mailler almaktayız. Oysa Astroloji, tüm Ortodoks inançların karşısında duran , tüm dünyada kendi yetkinliğini kabul ettirmiş, ülkemizde ben ve benim gibi bir kaç emekçinin istatistiksel gerçekliği konusunda mücadele ettiği, maddi kısmı ile bir bilim, duygulara ve insan ruhunun derinliklerine hitap eden kısmı ile bir fenomendir. Bir kaç söz ile yargılanamayacak kadar uzak ve ispatlar ile yüklü bir geçmişi vardır.

Ne yazık ki, şu anda dünyada toplumun yaşadığı hayat biçimleri bellidir. Batılı dostların ve Türk dostlarının tüm çabalarına rağmen doğa ile bütünleşik özelliklerini kaybetmiş, kendini modern zanneden ama aslında asla uygar olmayan şehirli insanın ucuz medya oyunları ve magazinsel yaklaşımları ile hala karşılaşmaktayız. Kafasının içinde beyni olan insanlar ile, kafasının içinde bir beyin olduğunu bilmeyen grupların mücadelesi tüm dünyada görülmektedir.

Astroloji, anlaşılması ve varoluşun kendi içindeki detaylarının görebilmesi için, belli değerlere sahiptir. Asla gerçek bir Astroloji uygulamasına az bir bedel ödeyerek ya da değer vermeyerek, ucuza sahip olamazsınız. Çünkü bir astroloji uygulamasının altında yatan matematiği kavramak için yıllarca emek sarf etmiş, semboller ile matematiksel uygulamaları bir araya getirmiş, önemli ve büyük insanlar, harcanmış hayatlar vardır. Çağımızın insanı her şeyi olduğu gibi, geleceği de Fast Food zannetmektedir. Gerçek insan, yaşamı Fast Food etkinliği olarak görmez. Gerçek insan, var olduğunu bilir. Doğa ile bir bütün olduğunun farkındadır. Gökyüzü ve yeryüzü arasındaki bağlantıyı fark etmiştir. Hayatı, ilkokul ve lise kitaplarında okutulup sonra da ilelebet rafa kaldırılan bir öğreti olarak görmez. Gerçek insan, hayatı anlama yolunda bir kahramandır. Yaşamak çabasının daimi çalışanıdır.

Aslında aylık mundalin yorumlarda ve çeşitli internet sitelerinde yapmış olduğumuz yorumların da önemli bir hizmeti var. Her zaman mundalin yorumlarında bireysel yorumlarda olmayan bazı felsefeleri ve bakış açılarını irdelemeye çalışıyoruz. Bu magazinsel medyanın baskısı altında olan, bankaların ve kredi kartlarının kölesi olan ve kendi gerçeğini bulmaya çalışmaktansa, yalnızca yaşamaya çalışan okuyucularımızı biraz olsun aydınlatmak ve bildiğiniz dünyanın dışında da, bir dünyanın olduğunu fark ettirme çabasıdır. Bu çaba iyi niyetli bir çabadır. Elbette bunun dışındaki kişiler kendini bilir.

Ayrıca yazılarımızda anlattığımız, bizim pek çok bilgimize kaynaklık eden, doğu mitolojilerinin veya güneyin mitolojilerinin hepimiz farkında olmak zorunda değiliz.Fakat farkındalık yolculuğunda olan bazı kişilerin de bu mitolojilerin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini de biliyoruz. Yaradılışın en mükemmel canlısı insanoğlu değildir. Ancak belki yaradılışın kendisini tanıyan tek canlısıdır insanoğlu. Bu kıymetli bir meziyettir. Bundan faydalanan ve sahip olduğu yeteneğin farkında olan insan, yaşam yolculuğunda her zaman bir adım önde olacaktır. Ne mutlu doğum ve ölüm çizgisi arasındaki süreçte mutluluğu yakalayabilene..

Hepimiz pek çok travma ile doğarız. Doğum bile travmadır. Kültür, arzularımız ve toplumun bize empoze ettiği şeyler arasında bocalarız. Bu bocalamanın sonucunda depresyonlarımız için Amerikan ilaç şirketlerinin kazandığı milyarlarca dolara dolar katarız. Oysa doğa ile bütünleşik insan, depresyon yaşamaz. Kendi gerçekliğinin farkındadır. Bir arının çiçeğe neden konduğunu veya bir dolunay zamanı doğanın ona ne nimetler sunacağını bilir.

Şehir denilen modern hapishanelere insanları kapatmak, belli özgürlükler verip, belli küçük mutluluklar ile ağzına bir damla bal çalmak, kapitalist kültürün yapacağı davranışlardan biridir ve hala işlemektedir. Astroloji ise bu yabanıl ve acımasız dünyada, doğum horoskopunuzdaki hak edişler ile alakalıdır. Eğer olumlu bir gezegen açısında başınıza olumsuz bir olay geliyorsa, yaşadığınız hayatta ne yaptığınızı sorgulamalısınız. Bir fakirin hakkını mı yediniz , kendisini koruyamayacak bir insanı mı ağlattınız, yoksa sizi var eden ebeveynlerinize saygısızlık mı ettiniz ?

Geçen gün, internette bir yazı okudum. Çok büyük bir antivirüs firması, virüs üreticisi çıkmış. İlk önce virüsü üretin, binlerce lira insanların zarar etmesini sağlayın ondan sonra onu tedavi edin, bir de bunlardan kar edin. Domuz gribi gibi bir balon çıkartın, batmakta olan ekonominizi toparlamak için arkasına ne kadar güvenilir olduğu artık belli olmayan dünya sağlık örgütünün ve onun şakşakçı profesörlerini alın, milyarlarca dolar kazanın , ondan sonra da yok efendim biz yanıldık diyin. İletişim şirketleri basit SMS ‘ ler ile sizleri tuzağa düşürsün. 3 lira 5 lira ödeyeceğiniz telefon faturalarına binlerce lira ödeyin. Hakkınızı alamayın. Normalde yıllarca kullanacağınız bir otomobili, sırf modası geçti diye basın ve medyanın ve Freud’un dediği gibi, düşünmeyen insanın baskısı ile satın, büyük baronlara para ödeyin.

Ne olduğu belirsiz, King Queen lakaplı bir yığın uyuşturucu müptelasını medyada ünlü diye çıkartın, bunlardan kazandığınız raytingler ile paralar kazanın, ondan sonra çocuklarımızın koruyacağı Cumhuriyetten bahsedin. Eğer kendinizi düşünmüyorsanız, çocuklarınızı düşünün. İlkokulu öğrencilerinin % 15 ‘nin esrar kullandığı açıklandı. Üniversite ve liseyi tahmin bile etmek istemiyorum. Uygarlığımız bırakın doğal bir felaketi, sosyal bir felaket yaşıyor. Kliniklerde binlerce hasta acı çekerken, bir kısım insanlar bazı tedavileri bulmalarına rağmen bu acıdan para kazanıyorlar.

İnsanoğlu tarihinin hiç bir döneminde bu kadar büyük acılar ve çürümüşlük yaşamadı. Satürn Plüton T ‘ leri önümüzdeki bir kaç yıl içinde kapitalizmin şekil değiştireceği, 27 Nisan, 26 Temmuz arasında ülkemizde yönetim ile ilgili sorunlar olsa bile, tüm dünyada banka, finansal krizlerin ve derinlikli ekonomilerin hala güçlü olmadığını gösteriyor.

Jung’u, Freud’u ve Craft Ebing ‘ i çok seviyorum. Onların doktrininde büyük kapitalist ekonomik krizlerden sonra çok ciddi savaşların çıkacağı, nasılsa salgın hastalıkların türeyeceği söylenir. Bunları bir bir yaşamaktayız. Bu arada Jung bazılarımızın hala falcılık zannettiği modern batı Astrolojisinin de kurucularından da biridir.

Yine Merkür retrosu dönemine giriyoruz…

18 Nisanda Merkür retrosu var. Yaklaşık Mayıs’ın 10 ‘ una kadar bilhassa Boğa, Akrep, Kova ve Aslan burcunu bireysel olarak daha fazla etkileyecek, ülkemizi ise ekonomik anlamda olumlu etkileyecek bir retro. Anlaşma ve görüşmelerinizi 18 Nisana kadar yapmanızı tavsiye ederim. Merkür retro olduğu dönemde telekomünikasyon sistemlerinde çöküşler yaşanır. Güneşten dünyaya gelen parçacıkların Merkür’ün dünyaya olan pozisyonu sebebi ile yaratmış olduğu farklılıklar zamanın ve olayların yavaşlamasına sebebiyet verir. Einstein’ın gravitasyon, özel ve genel izafiyet teorilerinde bu kavramın nasıl açıklandığı görülmektedir. Merak edenler araştırabilirler.

Merkür’ün yaratmış olduğu bu etki, uydularda sorunlara, telekomünikasyon ve bankacılık işlemlerinde gecikmelere, haberleşme ve elektronik cihazlarda eş zamanlı arızalara sebebiyet verebilir. Astrologyanalyst.com‘ da veya NTVMSNBC ‘ nin geri giden gezegenler bölümünden Merkür retrosu dönemlerinde neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiği ile ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Boğa burcu retroları daha ziyade parasal kaynakların geliş ve gidişleri ile ilgilidir. Bu dönemde içe dönük bir zihin ile düşünmek acil ve hızlı karar vermemek, yeterliliğiniz yok ise kredi başvurusunda bulunmamak gerektiğini ve verdiğiniz her sözü ileride tutmak zorunda kalacağınızı bilin. Küçük Merkür gezegeni, günlük ticareti de etkiler. Bu dönemde doğum haritalarında Merkür’ü retrograde pozisyonda olan kişiler ticaret hayatında daha da başarılı olabilmektedirler. Bu etki Akrep burçlarında bilhassa, Akrep burcunun temsil ettiği, dünya üzerinde para hareketleri, sağlık sektörü, finans bankacılık işlemleri, bunun yanında da, ordular gibi konuların ön plana çıkacağını gösterir.

Yarıda kalmış pek çok haber ve bilginin, önümüzdeki günlerde karşınıza çıkma olasılığı vardır. Son olarak 27 Nisan gününde başlayıp, 26 Temmuz günü etkisini çok yüksek noktada gösterecek olan Uranüs-Satürn karşıtlıklarının dünya üzerinde doğa hareketlerine, depremlere, fırtınalara ve elektrik dolu yağmurlara sebebiyet verdiğini unutmayın.

Bizi bol yağmurlu, şimşekli fakat bireysel horoskoplarınızda ise çok keyifli bir bahar beklemektedir. Son olarak bekar arkadaşlar 9 Nisan’dan sonraki 2 hafta boyunca bireysel astrolojik horoskopunuz izin veriyor ise, yeni tanışmalara hazır olun.

Sevgilerle...

Astroloji Uzmanı Oğuzhan Ceyhan

Ayın önemli günleri, açıları ve etkileri…

3 Nisan... Venüs Mars karesi.. Duyguların dorukta olduğu dönem. Boğa’lar ve Aslan’lar başta olmak üzere tüm burç grupları duygusal ilişkilerinde yoğun ve hareketli bir dönem yaşayacaklar. Nisan ile beraber feromonlar tüm gökyüzünü saracak. Havada aşk, şehvet ve kıskançlık var.

5 Nisan... Merkür Mars Karesi...Dolunayın etkisi tüm gücü ile devam ederken bilhassa Aslan’lar, Boğa’lar, Koç’lar ve İkizler burçları fikir tartışmaları, günlük hayatta gerginlikler ve trafikte ufak problemler yaşayabilirler.

14 Nisan... Yeni Ay Koç burcunda. Koç’lar ve Terazi’ler için hayatta çok önemli ve yeni başlangıçlar. Jüpiter ve Venüs gökyüzünde yan yana. Tüm burç grupları önümüzdeki 2 hafta içinde daha olumlu şeyler yaşayacaklar. Kötünün tükenişi, yeniye yer açılımı. Karşınıza gelen olaylar Koç burcu yeni ayı ile sürüncemede asla kalmayacaktır.

14 Nisan.... Venüs Ay düğümü olumlu açısı..... Hüküm günü. Geçmişte yapılan güzelliklerin sonuçlarının alınacağı, geçmişteki yarıda kalmış ilişkiler ile ilgili duygusal ve akılsal çözümler bulunacağı gün.

17 Nisan... Yalın en neşeli günlerinden biri.... Jüpiter Venüs Sekstili... Küçük arayış ve küçük mücadeleler ile büyük başarılar kazanılacak bir gün. Sosyal toplantılar, yeni aşk ilişkileri, az mücadele ile çok kazanç. Havada karşılıklı anlayış ve temkin var. Etki 17 Nisan’dan itibaren 10 gün sürecektir.

24 Nisan ... Venüs Satürn Trinesi.. Seyahat fırsatları. İnsan ilişkilerinde sağlamlığın sınanması, gençler ve yaşlılar arasında barış. Bu transit etkinin içinde Uranüs de olduğu için bu hafta çıkılacak seyahatler, küçük şehir değişiklikleri size yeni dostlar yeni ilişkiler ve olumlu gelişmeler getirecektir.

27 Nisan... Satürn Uranüs karşıtlığı... Tabiat ananın isyanı. Doğa olaylarında anlaşılmaz değişimler. Yağmurlar. Hava taşıtlarında problemler. Kazalar. Tabiattan doğabilecek felaketler. Dünya üzerinde belli bölgelerde depremselliğin artışı. Ani kazalar, alınacak keyifsiz haberler.

28 Nisan... Akrep burcunda dolunay var. Dolunay esnasında Mars karesi. Belli bölgelerde şiddetli yağış ve seller. Bazı bölgelerde de patlama ve yangın tehlikesi. Duygusal gerginlikler, öfke patlamaları. Ağır sarf edilen sözcükler ve bireylerin birbirlerini hak etmedikleri şekilde kırmaları.