Nobel ödüllü yazar İstanbul'da

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Çinli Yazar Mo Yan, Türk ve Çin halklarının kalpten dost olmalarını ve daha samimi ilişkiler kurmalarını ümit ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 22.02.2014 - 16:30

Nobel ödüllü yazar İstanbul'da

Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) ile Türk-Çin Sanayici İş Adamları Derneği'nin (TÜÇSİAD) organize ettiği "Çin'den Türkiye'ye 100 Entellektüel" projesi kapsamında İstanbul'a gelen yazar Mo Yan, Beşiktaş'taki Sgangri La Bosphorus Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak Çinli sanatçıların İstanbul'da çektiği fotoğrafların gösterimi yapıldı.

Mo Yan, Türkiye'de çok büyük bir değişim olduğunu belirterek, halkın çok mutlu ve huzurlu olduğunu gördüğünü dile getirdi.

İstanbul'a ilk kez geldiğini ifade eden Yan, şöyle konuştu:

"Türkiye çok huzurlu bir yer. Sokak ve dükkanlar cıvıl cıvıl. İnsanlar sokaklarda huzurlu bir şekilde yürüyor. Bir yandan Boğaz'da vapurlar dolaşıyor. Genel olarak atmosfer gerçekten çok büyüleyici. Balık tutan insanları görmek huzur veriyor. Yemekler ise gerçekten bizi hayran bıraktı. Televizyon izleyebiliriz ama her izlediğimize inanmamalıyız. Türkiye İpek yolunun çok önemli noktalarından biri."

Türkiye ve Çin'e ait birçok sanat eserini İstanbul'da gördüğünü ifade eden Yan, iki ülke arasındaki etkileşimi canlı olarak görmenin sevincini yaşadığını da vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...