Geçen yılın sonlarında piyasaya çıkan ve hızla en popüler akıllı iş telefonları arasında yerini alan E71’in halefi sonunda Türkiye’ye geldi. Dün İstanbul’daki bir etkinlikle tanıtılan Nokia E72, en az selefi kadar becerikli ve ondan çok daha şık.

Hem iş hem de multimedya uygulamalarıyla dolup taşan E72’nin ölçüleri E71’le hemen hemen aynı olsa da, gerek tuş yerleşimi gerekse malzeme kalitesi açısından çok daha ileri. HSDPA dışında WCDMA iletişim teknolojisini de destekleyen cihaz, bu açıdan uzun yıllar demode olmayacaktır.

E72'de karşımıza çıkan optik navigasyon pad cihazın kullanımını kolaylaştırıyor. Kullanım amacına göre kişiselleştirilip günün saatine bağlı olarak değiştirilebilen anasayfa ekranları E72'de de korunmuş. 4GB bellek kartıyla gelen akıllı telefona 16GB'a kadar micro-SD kart takılabiliyor.

Nokia’nın hemen tüm iş telefonlarında standart haline gelen WLAN ve Bluetooth elbette E72’de de bulunuyor. Push e-posta dahil hızla kurulabilen ve işleyen çoklu e-posta uygulaması, A-GPS, MS ofis programları desteği, video da çeken flaşlı 5 megapiksel kamera, ses kayıt, medya oynatıcı, görüntülü konuşma, çok kullanışlı iş ve multimedya kısayol tuşları ve oldukça uzun bekleme ve konuşma süresi diğer özellikler arasında sayılabilir.

Nokia E72, Aralık sonundan itibaren 1099 TL fiyatla raflarda yerini alacak.

Özet spesifikasyonlar şöyle: