Nokia kazandı, Apple patent ödeyecek

İki dev arasındaki patent anlaşmazlığında kazanan Nokia oldu. Apple Finli deve patent ödeyecek.

Haberler 14.06.2011 - 11:43

Nokia kazandı, Apple patent ödeyecek

Elektronik devleri Nokia ile Apple arasında patent hakları yüzünden açılan davalarda anlaşmaya varıldı. Nokia’dan yapılan açıklamaya göre Apple davalara konu olan teknolojilerin kullanımı karşılığında Finli deve bedel ödemeyi kabul etti.

Finli devin basın açıklamasında, Apple’ın tek bir ödeme yapacağı, bunun ertesinde patent davalarının düşeceği belirtildi. Ödenecek rakamsa açıklanmadı.

Nokia, kendisine ait bazı teknolojileri izinsiz kullandığını iddiasıyla 2009 yılında Apple’a dava açmıştı. Apple da farklı teknolojileri ilgilendiren bir karşı davayla Nokia’ya cevap vermişti.

Nokia’nın yıl başında Microsoft’tan transfer ettiği CEO’su Stephen Elop, konuyla ilgili açıklamasında “Apple’ın lisans müşterilerimiz arasına katılmasından mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Apple’ın Nokia’ya karşı patent ihlali yaptığı teknolojiler arasında, dokunmatik arayüz, caller ID (arayan numaranın kimliği), ekran aydınlatması, 3G ve WiFi bağlantı gibi akıllı telefonlarda vazgeçilmez pek çok bileşene ait temel özellikler bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...