Nokia resmen Microsoft’un oldu

Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia, Eylül ayında açıklanan satışı onayladı.

19.11.2013 - 17:31

Nokia resmen Microsoft’un oldu

Nokia’nın hissedarları, cep telefonu devinin Microsoft’a satışını onayladı. Böylece 3 Eylül’de Microsoft’a satılacağı duyurulan Nokia, cihazlar ve hizmetler birimini Microsoft’a bağlarken, sahip olduğu tüm patentler ve haritalama hizmetleri de yazılım devinin oldu.

Financial Times'ın verdiği bilgiye göre, oylamaya hisse sahiplerinin yüzde 99.7'si katıldı. Satışa hisse sahiplerinden küçük bir grubun karşı çıktığı belirtildi ancak karar değişmedi. Satış hakkındaki finansal işlemlerin, 2014’ün ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

İki şirket arasında 2011’den bu yana sürdüğü belirtilen satın alım anlaşmasının tamamlanmasının ardından, Microsoft için düzene sokulması gereken birçok konu bulunuyor. Bu konuların başında, Nokia’nın Lumia ve Asha serisinin Microsoft’un iç yapısıyla nasıl uyum sağlayacağı ve pazarlama stratejisinin nasıl çizileceği yatıyor.

Son dört çeyrektir satışları artan Nokia Lumia serisi, en son mali dönemde rekorunu kırarak küresel alanda 8.8 milyon satışa ulaştı. Windows Phone işletim sistemi, Lumia serisinin başarısıyla İtalya'ya iOS'i geride bırakırken, en çok tercih edilen üçüncü mobil işletim sistemi olmayı başardı.

Nokia toplantısında şirketin toplam yüzde 45 hissesine sahip hissedarlar satışı onayladı. Nokia toplantısında şirketin toplam yüzde 45 hissesine sahip hissedarlar satışı onayladı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...