'Nokia tablet Şubat 2013'te gelebilir'

Finladiyalı cep telefonu devi Nokia’nın mobil teknoloji akımına uyarak bir tablet bilgisayar çıkaracağı söylentileri teknoloji dünyasını sarmış durumda.

19.12.2012 - 12:41

'Nokia tablet Şubat 2013'te gelebilir'

Lumia serisiyle akıllı telefon pazarında güç kazanan Nokia, birçok teknoloji devi gibi tablet bilgisayar çıkarmaya hazırlanıyor. Bu bilginin kaynağı ise teknoloji sitelerine konuşan Nokia yetlilileri.


Digitimes sitesine konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Nokia’nın çip üretİcisi Qualcomm ile görüşmeler yaptığını ve tablet bilgisayarı için Snapdragon S4 işlemcisini kullanmak istediğini öne sürdü. Dahası, Microsoft’un Surafce tabletini sunmasıyla, Nokia’nın tablet projelerini ertelediği ifade edildi.

Verilen bilgilere göre, Nokia 2012’nin birinci çeyreğince bir Windows tablet sunmayı planlıyordu. Hatta, 200 bin ürünün test edilmesi için Tayvanlı elektronik ürün montajcısı Compal Electronics ile anlaşma yapıldı. Ancak, Microsoft’un kendi tabletini sunması ve Finlandiyalı yöneticilerin yeni işletim sistemi hakkındaki kuşkuları, Nokia tablet bilgisayarı üzerindeki projeyi askıya aldı.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR
DigiTimes’a konuşan kaynaklar, Nokia’nın yeni tableti için ne kadar sipariş aldığının bilinmediğini, ancak cihazda kullanılacak donanım için Microsoft, Qualcomm ve Compal ile görüşmelere devam edildiğini belirtti.

Analistler ise Nokia tabletin Şubat 2013’te düzenlenecek olan Dünya Mobil Kongresi’nde (MWC) tanıtılabileceğine dikkat çekti. Nokia, bu yıl düzenlenen MWC’de 41 mega piksel kameraya sahip olan PureView 808 ile büyük ilgi toplamayı başarmıştı.

“EVET ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”
Nokia’nın tablet bilgisayar sunmasına kesin gözüyle bakılmasının en önemli sebeplerinden biri, şirketin baş tasarımcısı Marko Ahtisaari’nin, Mart ayında Kauppalehti Optio dergisine yaptığı açıklama oldu. Ahtisaari, Finlandiya dergisi Kauppalehti Optio’ya yaptığı açıklamada, ‘bir tablet bilgisayar tasarımı üzerinde çalıştıklarını’ söyledi.

Nokia CEO’su Stephen Elop’da bir süre yaptığı açıklamada, ‘tablet bilgisayar piyasasına ilgi gösterdiklerini ancak sadece kendi firmalarına özgü bir ürün çıkarmak istediklerini’ söylemişti. Ancak Nokia’nın tek başına tablet üretebilme kapasitesinin sınırlı gözükmesi, şirketin işbirliğine gitmesini kaçınılmaz kılacak gibi görünüyor.

SlashGear sitesi, Nokia’nın Windows tablet piyasaya sürmeden önce Lumia telefonlarında kullandığı tasarımın ötesine geçmesi gerektiğini ifade ederken, tabletin Nokia telefonlarıyla iyi bir şekilde entegre olabilmesi gerektiğini belirtti. Site, Nokia’nın başarılı olması halinde, 3G/4G bağlantı özelliği bulunan ve Windows RT işletim sistemi kullanan bir tabletin yakın zamanda piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...