Nokia’nın amiral gemisi mi?

N8, 12 megapiksel kamerası ve HD video çekim ve edit özellikleriyle çok iddialı geliyor.

Haberler 28.04.2010 - 12:39

Nokia’nın amiral gemisi mi?

Akıllı telefon pazarında uzun süredir rekabet güçlüğü yaşayan Nokia, açık kaynaklı olarak yayınlayacağı işletim sistemi Symbian^3’ü kullanan ilk modeliyle şeytanın bacağını kırmaya çalışacak. Nokia'nın hedefinde, beklendiği üzere, bilhassa hızlı işlem gücü ve aksaksız dokunmatik ekran tecrübesiyle iPhone ve akıllı telefon ustalarından Blackberry var.

Nokia’nın uluslararası kurumsal sitesinde ve Nokia Conversations kurumsal blogunda bilgileri yayınlanan N8, 12 meg apiksel çözünürlükte, Carl Zeiss lensli, Xenon flaşlı kamerası ve HD video çekebilme yeteneğiyle şimdiden merak uyandırdı.

Cihaz açık kaynak kodlu Symbian^3 işletim sistemiyle, iPhone ve Android sistemlerinin uygulama çeşitliliğinden kaynaklı kullanım avantajlarına cevap vermeyi planlıyor. Kasası 5 farklı renkte üretilecek olan N8’in 3.5 inç boyutundaki ekranı da yüksek çözünürlüklü ve kapasitif çoklu dokunma özelliğini destekliyor.

N8’in şimdilik görünürdeki en büyük avantajlarından bir diğeri de 720p çözünürlükte HD çekim yapabilmesi ve çekilen görüntülerin HDMI çıkışı aracılığıyla HD televizyonlarda, üstelik Dolby Surround Sound Plus ses kalitesiyle, izletebilmesi.

Kullanıcı cihaza yüklü gelen edit yazılımıyla, çekilen HD görüntüleri istediği gibi kesip biçebilecek. Cihaza indirilecek WebTV uygulamasıyla özel yayın sunucusuna bağlanıp HD kalitesinde televizyon yayınlarını izlemek de mümkün. N8, diğer firmalar elini çabuk tutmazsa, tüm bu HD multimedya özelliklerine sahip tek telefon olarak piyasada yer alacak.

Cihazla ilgili olarak en merak edilen konulardan biri de işlemci hızı. Henüz 'resmen' açıklanmış değil ama 'GSM Arena' adlı internet sitesindeki spesifikasyon listesine göre cihazda 680 MHz hızlı ARM 11 işlemci bulunuyormuş.

Sayfa Yükleniyor...