Nokia'nın planlarını suya düşürebilir

Samsung, gelişmekte olan ülkelerdeki ucuz akıllı telefon piyasasını rakiplerine bırakmamak için sürpriz bir telefon üretti: Samsung Pocket.

08.03.2012 - 17:48

Nokia'nın planlarını suya düşürebilir

Samsung, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki ucuz akıllı telefon rekabetinde Nokia ve ZTE’yi yalnız bırakmamakta kararlı. Nokia Lumia ve ZTE Orbit’e rakip olacak Pocket, bir telefondan beklenen temel fonksiyonlar dışında kullanıcılara küçüklüğü dışında hiçbir ek özellik sunmuyor.

Android 2.3 (Gingerbread) işletim sistemi kullanan Pocket, 7 santimetre genişliğinde dokunmatik ekrana sahip. Telefonun ekran çözünürlüğü ise sadece 320x240. 832 Mhz işlemci kullanan ve 2 mega piksel kamerası bulunan Pocket, boyutu ve düşük fiyatıyla gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca tüketicinin ilgisini çekecek bir telefon. Pocket’ın dahili hafızası ise sadece 3GB.

Wi-Fi ve 3G özelliği bulunan Pocket’ın hafızası, MicroSD kart ile 32 GB’a kadar çıkabiliyor. 12 mm kalımlığında ve 97 gram ağırlığındaki telefonun, 100-140 dolar arası bir fiyattan satılacağı düşünülüyor.

EN BÜYÜK KOZ ANDROİD
Pocket’ın ucuz akıllı telefon piyasasındaki en büyük rakipleri, Windows Phone işletim sistemi kullanan Nokia Lumia 610, 710 ve Çinli elektronik üreticisi ZTE’in Orbit modeli olacak. Nokia Lumia 601’in, 250 dolar civarında bir fiyatı olacağı tahmin ediliyor.

Nokia ile Samsung arasındaki rekabette belirleyici olacak faktör ise Android. Google, bu ayın başında Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi 2012’de, her gün 850 bin kullanıcının Android işletim sistemine kayıt olduğunu belirtmişti. Samsung, Android kullanan telefonların erişebildiği uygulamalar göz önüne alındığında, Windows’a karşı çok büyük bir koza sahip. Kısaca, Nokia’nın cep telefonu piyasasında geri dönüş planları, Samsung Pocket ile sekteye uğrayabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...