Norveç yeni enerji kaynağı buldu

Norveç'te kamuya bağlı Statkraft şirketi, yenilenebilir ve gaz emisyonlarına yol açmayan bir enerji kaynağı üretmek için Oslo fiyortlarında çalışmalara başladı.

25.11.2009 - 08:55

Norveç yeni enerji kaynağı buldu

Osmotik enerji kurallarına göre iki su kütlesi arasına yarı geçirgen bir tabaka yerleştiriliyor; tatlı suyun seyreltmek üzere doğal olarak tuzlu suya yönelmesi basıncı yükseltiyor.

İki su kütlesi arasındaki akım, türbinle elektrik ve ısı üretiminde kullanılıyor.

Statkraft şirketinin başkanı Bard Mikkelsen, bu projenin, küresel ısınmanın yol açtığı güçlükler karşısında önemli bir çözüm seçeneği sunabileceğini söyledi.

Proje müdürü Stein- Eric Skilhagen, projeyi açıklarken "Deniz suyuyla tatlı suyu birbirinden ayırmak üzere kullanılan zar, tuzu tutuyor ama tuzlu suyla tatlı su, tabiat kuralları gereği birleşmeye çalışıyor. Sonuçta, tatlı su zarın öte yanındaki tuzlu suya doğru çekilirken buradaki basınç da artıyor. İşte bu basınçlı suyla, aynı Hidro elektrik santrallerde olduğu gibi bir türbini çalıştırabiliyoruz" diye konuştu.

BBC teknoloji muhabiri Mark Gregory, Kopenhag iklim zirvesine bir kaç hafta kala, atmosfere sera etkisi yaratan gazları salmadan elektrik üretme çabalarının sürdüğüne dikkat çekti.

Gregory, osmotik enerjinin teoride de olsa her açıdan bu seçeneği sunabildiğini söyledi.

Osmotik enerji, yenilenebilir bir kaynak olmasına rağmen rüzgar ya da güneş enerjisi gibi hava durumuna bağlı değil.

Projeyi yürütenler, 2015'den itibaren 25 megavat elektrik üretmeyi ya da 10 bin haneli küçük bir kasabanın elektrik ve ısı ihtiyacını karşılamak üzere kullanmayı umuyor.

Ancak ilk aşamada 4 kilovatlık, yani büyükçe bir elektrikli ısıtıcıyı çalıştıracak enerji üretilebilecek.

Bazı çevreler projeyi sınırsız bir potansiyel sunduğu gerekçesiyle överken, kimileri de maliyetin, hedeflerin önüne geçeceği görüşünde.

Ayrıca tatlı ve tuzlu suyu bölecek zarın kalınlığı, mevcut su basıncı karşısında tuzla tıkanıp tıkanmadığı da önemli noktalardan biri.

Bir çok uzman da gelgit enerjisinin dünyanın enerji sorunlarına daha makul çözümler sunabileceğinin altını çiziyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...