NTV sınırın diğer tarafında

NTV muhabiri Hasan Uylaş, Türkiye’ye geçmek için bekleyenlerle konuştu.

Haberler - NTV Haber 11.06.2011 - 17:53

Suriye'deki olaylardan kaçanların sınırına akını sürüyor. Şanslı olanlar Hatay'daki çadırkentlere yerleştirildi. Binlerce Suriyeli ise sınırın Türkiye tarafına geçebilmek için bekleyiş içinde.

NTV muhabiri Hasan Uylaş bu bekleyişi yerinde gözlemledi.

Türkiye'ye girmek için bekleyen yüzlerce kişi, aynı zamanda ellerinde Türkçe pankartlarla da komşularına teşekkür ediyorlar. Pankartlarda "teşekkürler Türkiye" yazıyor.

Yüzlerce Suriyeli, evlerini terk etmiş, ağaçların gölgesine sığınmış durumda.

Sınırda bekleyenlerin anlattıkları, Suriye'deki korku ve karmaşanın göstergesi. Bir kadın “yakınımızın cenazesinden dönerken yaylım ateşine tuttular. Sadece adalet ve özgürlük istiyoruz" sözleriyle komşu ülkede yaşananları anlattı.

"Suriyeli askerler köyümüzü, bağ ve bahçelerimizi ateşe verdiler" diyen bir Suriyeli ile "Zulümden kaçtık, yemek de yok, ilaç da yok" diyen bir başkası da yaşananlara tanık etmiş.

Hatay'da Suriyeli göçmenlerin yerleştirildiği kampların dışında da endişe hakim. Suriyeliler geride bıraktıklarının Türkiye’ye gelip gelemediği konusunda endişeliler.

İçlerinden biri "Akrabalarımla 3 gün önce konuştum. Türkiye'ye gelip gelmedikleri bilmiyorum. En son Suriyeli askerlerden korunmak için hazırlık yapıyorlardı.” Diyerek endişesini dille getirdi.

Sayfa Yükleniyor...