Kapak Konusu: Ya zekaya mahkumsun, ya zekadan mahrumsun
Ölçülemeyen zeka:
Zekanın tanımı ne? Ne olduğunu bilmediğimiz şeyi nasıl ölçeriz? İnsan zekası ırk, cinsiyet ve statüyle değişir mi?...Eskimeyen zeka: Avcı-toplayıcılar, topraktaki işaretleri yorumlayarak avlarını tanımayı öğrendi. İzleri okumak ve iz bırakmak insanın ilk zeka belirtisiydi....Tutunamayan zeka: William James Sidis'in zeka seviyesi, ortalamanın 100 kabul edildiği zeka testlerine göre 300'ün üzerindeydi ama o, hayata tutunmayı başaramadı...


Deha nedir?

Einstein öldükten yedi saat sonra ailesinden izin alınmadan beyni çıkarıldı. Büyük fizikçinin 240 parçaya ayrılan gri maddesi, dehanın sırlarını keşfetmeye can atan bilim camiasına paylaştırıldı. Einstein’ın ölümünden bu yana 55 yıl geçti; nörologlar onun bilişsel yeteneklerinin biyolojik temellerini keşfetme umuduyla beynini didiklemeyi sürdürüyor. Ancak toplanabilen bilgi çok az. Dehanın sırları türünün en iyi örneklerinden birinde bile bulunamıyorsa, onu nerede aramalıyız?


Bakmadan görmek mümkün mü?
Kuantum fiziğindeki dalga-parçacık ikilemi, algılama ve görüntülemenin doğasını değiştiriyor. 1990’ların ikinci yarısından itibaren, yapılan deneylerle inşasının sadece zaman meselesi olduğu
anlaşılan kuantum bilgisayarları ve daha önceleri sadece bilimkurgu filmlerinin konusu olan maddenin ışınlanması, klasik fizikte karşılığı olmayan süperpozisyon ve kuantum dolanıklığının getirdiği yeniliklerden sadece birkaçı.


Silikon tabanca
Önceleri eğlence amaçlı icat edilen basit bilgisayar virüsleri, şimdilerde yapısal karmaşık savaşçılar. Buna en iyi örnek: Stuxnet.


Ava giden avlanır!
Sander lucioperca, Percidae familyası üyelerinden karnivor, yani etçil bir balık. Ülkemizde sevilerek tüketilen sudak, değişik yörelerde akbalık, aklevrek, tatlı su levreği ve Alman levreği gibi isimlerle biliniyor. Birçok ülkeye başka ülkelerden getirilerek yurtlanır. Fakat bu gibi yapay balıklandırma çalışmalarında ekolojik dengenin gözardı edilmesi halinde nelere yol açılabileceğinin de güzel bir örneği...


Dünyanın en büyük paradoksları
Bazı şeylere mantıklı açıklama getirmek zor. Yolları kazmak nasıl olur da trafik sıkışıklığını azaltır? Tek hücreli organizmaların neden bizden daha fazla DNA molekülü var?


Nano hayat
Doğanın çözümleri yaklaşık üç milyar yılda biraraya geldi. “Aşağıdan yukarı”, yani temel yapı taşlarından karmaşık molekül dizilerine giden bu süreç, 50 yıldır bilimcilerin ve mühendislerin düşlerinde. Malzeme bilimi,biyoloji, fizik ve kimyayla birlikte nanoteknoloji, insan sağlığı, çevre ve teknoloji sorunlarına alışılmadık çözüm önerileri getirebilir.


Bulut bulut kilowatt
Havanın nemini enerjiye çevirme çabaları hızlanıyor. Devrimsel araştırmayı yapan Fernando Galembeck, deneysel bulgularını NTVBLM’e anlattı.


Ultimatom ve diktatör oyunu

Deney deyince çoğumuzun aklına beyaz önlükler, camtüpler, kimyasal maddeler,mikroskoplar gelir. Peki ya iktisat? Enflasyon, faiz, döviz, yatırım...Güzel. Şimdi bir adım daha ilerleyelim: Deneysel iktisat nedir?


Yeni Dünya bulundu mu?
Küçük, kırmızı bir yıldız olan Gliese581’in çevresinde dolanan Gliese581g, gözlem sonuçları doğruysa sıvı halde su içeriyor olabilir. Dünya benzeri iklime sahip bir gezegenle ilk kez karşılaşan gökbilimciler henüz uzaylılardan bahsetmeseler de, dünya dışı yaşam bulma umutları yeşerdi.


Tarih yazan mikroplar

Mikrós, “küçük” demek ama, insanın çıplak gözle göremeyeceği kadar küçük tüm organizmalara “mikrop” denmiyordu. Bir şeyin mikrop olabilmesi için insan, bitki ya da hayvanlarda hastalık yapıcı özellikte olması gerekiyordu. Mikroplar hâlâ çok küçükler, değişip güçleniyorlar ve içimizdeler; birlikte evrimleşip yeni özellikler kazanıyor,bazen her şeyi karmakarışık edip insanlık tarihine müdahale ediyor, hatta şekillendiriyorlar. Günümüzde bile...


Uzay hukuku geliyor

Sputnik-1’in Dünya yörüngesine oturmasıyla başlayan uzay yarışı, çoğalan yasal düzenlemelerle “uzay hukukunu” oluşturdu. New Mexico’da açılan ilk ticari uzay alanı, rekabetin kızışacağını gösteriyor gibi...

SORU / CEVAP
Merak ettiklerinizi "
aklinizatakilanlar@ntv.com.tr " adresine gönderin, uzmanlarımızın cevaplarıyla birlikte derginizde yayınlansın.


...ve diğer başlıklar
Okurdan: Öneri ve eleştirilerinizi bizimle paylaşın
Büyük resim: Zehir seli
Güncel: Evleri yıkan gen, ekolojik tuzak
Haber: Bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler
Kitap
Düşün
Satranç
Go
Bulmaca


ABONE OLUN, 12 DERGİYİ 10 SAYI FİYATINA ALIN.
1 YILLIK ABONELİK BEDELİ 72 TL YERİNE 60 TL.'DİR
Abonelik işlemlerinizle ilgili bilgi almak veya sorunlarınız için abone@ntvbilim.com.tr elektronik-posta adresini ya da aşağıdaki numaraları kullanabilirsiniz.
Tel: (212) 304 00 44
Faks: (212) 335 03 30

FACEBOOK’TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
TWITTER’DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN


KASIM SAYISI BAYİLERDE

facebook.com/ntvblm

twitter.com/ntvbilim