Adım adım insanca
Her bebek yattığı yerden doğrulmaya, emeklemeye uğraşır. Oturmayı öğrenir önce, bir başına ayakta durmayı. Sonra gelsin adımlar... Yürümek, evrimleşen insanın en büyük başarısı belki de. Atalarımızın ilk adımıyla başlayan yürümenin fiziksel çözümlemesi ve hareketin matematik analizi, tedavi amaçlı geliştirilen yürüme modellerinden robotlara, spor ayakkabılardan stilettolara geniş bir alanı ilgilendiriyor.

Uzay yolu çile dolu
Dünyanın acıları bitmek bilmiyor, aradığımızı bulamıyoruz. Başımızı alıp uzaklara gitmek istiyoruz. Bir uzay gemisi hiç fena olmazdı mesela. Evrenin derinliklerine firar ederdik. Yeni galaksiler, yeni dünyalar, belki de yeni canlılar görürdük. Sahiden güzel hayal. Peki hesap buna ne diyor?

Şefkat evrime iyi gelir
Büyük balığın küçük balığı yuttuğu doğada merhamet neye yarar? Nereden gelir, neyle beslenir? Bilimciler şefkat, rekabet ve dayanışmanın gizemini ayna nöronlarda, karınca kolonilerinde ve arı kovanlarında bulmaya çalışıyor.

Pusulası şaşmış astroloji
Gökbilimci Kunkle Güneş’in gökyüzündeki görünür hareketinin burçları ilk tanımlayan Babillilerden beri çok değiştiğini, modern yıldız haritalarına göre Güneş’in 12 değil 13 takımyıldızın önünden geçtiğini, meraklıların yanlış burçları okuduğunu söyleyince kıyamet koptu. Tüm burçlar kökünden değişmişti, peki şimdi ne olacaktı? Balıklar bundan böyle kova mı sayılacaktı?

Deli dolu kuantum davulu
Fizikçiler gözle görülebilir boyutlarda bir zarın aynı anda hem sessiz kalacağını hem de titreşebileceğini gösterdi. 2010’un en önemli buluşu sayılan, içi içine sığmayan kuantum davulu yeni nesil bilişim teknolojisinin ilk adımı.

facebook.com/ntvblm

twitter.com/ntvbilim