NTV’den Tufan Türenç ve Hürriyet’e yanıt

Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç’in, Tarık Akan’ın Haydi Gel Bizimle Ol programında orduyu öven sözlerinin NTV tarafından sansürlendiğine yönelik iddiasına yanıt verdi.

NTV Haber 13.04.2009 - 11:20

Sayın Tufan Türenç;


Hürriyet gazetesinde ön sayfadan duyurularak yayınlanan “Ordu övgüsü makaslandı” yazınızı şaşkınlıkla okuduk. Yaşadığımız şu günlerde şüpheci yaklaşımların artmasını, canımız sıkılarak da olsa doğal karşılıyoruz. Ama Türkiye’nin en güvenilir kanalı NTV’yi sansürcü olarak nitelendirmenizi doğal karşılayamayız. Hele ki “ordumuza sahip çıkmak” konusundaki bir görüşün NTV tarafından sansürlenmesi, sadece yayıncılık anlayışımızla değil, memleket sevgimizle bağdaşmaz.

Bu kadar ağır bir suçlama yapmadan önce keşke bize bir telefon açıp, ne olduğunu öğrenme zahmetine girseydiniz... Hürriyet’in Yazı İşleri Müdürü sıfatına yakışmayan bu yazıya imza atmamış olurdunuz.

Sansürlediğimizi iddia ettiğiniz “Haydi Gel Bizimle Ol” programı Perşembe akşamı 20:00’de 73 dakika; tamamının tekrarı Cumartesi gecesi 00:10’da; özet tekrarı ise Pazar sabahı 10:00’da 55 dakika olarak yayınlanmıştır (Pazar günleri özet yayınlamamızın nedeni saat başı haber bültenleridir).

Tarık Akan’ın bahse konu sözlerine, programın sonuna denk geldiğinden olsa gerek, programın prodüktörü kendi takdiri ile özet yayında yer vermemiştir (Aslında sizin gibi köşe yazarlarının arttığını düşünerek prodüktörleri uyarmamız gerekiyor). Bu arada ntvmsnbc sitesine girseydiniz yine programın tamamını izleyebilirdiniz. Daha da enteresan olan, yazı işleri müdürlüğü yaptığınız gazeteyi çıkmadan okusaydınız Tarık Akan’ın bugün saat 23:00’de, NTV’de, Okan Bayülgen’in Sade Vatandaş programına katılacağını da görecektiniz.

İddia ettiğiniz gibi bu konuda NTV’nin bir sansür operasyonu olsaydı herhalde Cumartesi gecesi tamamını vermez, internette yayınlamaz ve Tarık Akan’ı bir daha yayına çağırmazdık.

Bugüne kadar NTV ile ilgili benzer suçlamaları ciddiye almadık ama sizi ve Hürriyet Gazetesi’ni ciddiye alıyoruz. Siyasi görüşünüz bizi ilgilendirmiyor ama yazılarınızı özellikle bu dönem daha dikkatle kaleme almanızı, tarafsız ve güvenilir yayın çizgisiyle 13 yılını doldurmuş NTV’ye yönelik suçlamaları araştırarak gündeme getirmenizi bekliyoruz.

Saygılarımla;

Cem Aydın

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...