NTV’nin Seçim Ekranı

NTV, deneyimli kadrosuyla gün boyu yayınlarında partilerin seçim çalışmalarını adım adım izliyor, partilerin programlarını anlatıyor, il il seçmenin nabzını tutuyor.

07.05.2011 - 18:22

NTV’nin Seçim Ekranı

Türk halkı kendini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edecek vekilleri seçmek ve ülkeyi 4 yıl süreyle yönetecek kadroları belirlemek üzere 12 Haziran’da sandık başına gidecek. Seçime yönelik doğru bilgi ve hızlı haber için NTV’nin tüm ekipleri görev başında.

NTV, deneyimli kadrosuyla gün boyu yayınlarında partilerin seçim çalışmalarını adım adım izliyor, partilerin programlarını anlatıyor, il il seçmenin nabzını tutuyor.

NTV, liderlerin meydanlardaki konuşmalarının önemli bir bölümünü canlı olarak ekrana getiriyor, meydanların renklerini, liderlerin ziyaretlerini ve mesajlarını aktarıyor.

Gece tartışma programlarında gelişmeler uzmanlar, politikacılar ve gazeteciler tarafından yorumlanıyor.

Parti liderleri de canlı yayınlara katılarak NTV’nin sorularını yanıtlıyor.

SEÇİME ÖZEL PROGRAMLAR

Siyasetin sadece profesyoneller tarafından Ankara’da yapılan bir iş olmadığını, hayatımızın her alanında olduğunu anlatan programlar da seçim döneminde ekrana gelecek.

NTV’nin seçim programları 9 Mayıs’ta başlıyor. Bizim Hollandalı Wilco, NTV için Türkiye’yi geziyor, ilde, ilçede, kasabada, köyde halkla seçimi ve hayatlarını konuşuyor.

Nedim Hazar, şehir meydanlarına “Seçim Kürsüsü”nü kuruyor, halk özgürce konuşuyor. Dünden bugüne “Seçim Şarkıları” belgesel tadında ekrana gelirken NTV’nin ekran yüzleri kritik şehirlerlerde, çekişmeli bölgelerde “İl İl Şehrin Nabzı”nı aktarıyor. Her gece 23:00’de yayınlanan tartışma programları da seçim gündemiyle toplanıyor.

Celal Pir ve Esra Sert’in sunduğu “Seçime Doğru”da 10:10 ve 16:10’da seçimle ilgili bütün gelişmeleri toparlayıp partilerin çalışmalarını, adayların projelerini, vaatlerini ekrana getirmeye devam ediyor; NTV muhabirleri, il il seçim bölgelerinde seçmenin görüşlerini ekrana getiriyor.

NTV’nin Seçim Ekranı

Hafta İçi 10:10 ve 16:10 SEÇİME DOĞRU (Celal Pir / Esra Sert)
Hafta İçi 21:00 MİRGÜN CABAS İLE HER ŞEY
P.tesi/Salı 22:15 WILCO’NUN SEÇİMİ
P.tesi/Salı 22:35 SEÇİM KÜRSÜSÜ
P.tesi 23:00 SEÇİME DOĞRU SON SÖZ (Oğuz Haksever)
Salı 23:00 SEÇİME DOĞRU NTV SORUYOR (Sedat Küçükay)
Çarşamba 23:00 BASIN ODASI
Perşembe 22:15 İL İL SEÇİM NABZI (NTV ekran yüzleri)
Perşembe 23:00 SEÇİME DOĞRU DOĞRUDAN SİYASET (Çiğdem Anad)

Hafta Sonu

C.tesi 23:15 WILCO’NUN SEÇİMİ (C.tesi 09:15’de tekrar)
C.tesi 23:35 SEÇİM KÜRSÜSÜ (Pazar 09:15’de tekrar)

WİLCO’NUN SEÇİMİ / P.TESİ. SALI, C.TESİ
Wilco yeniden Anadolu yollarında... Ekranların sevilen gezgini bu defa NTV için seçmenin nabzını yokluyor, 12 Haziran genel seçimleri öncesinde Türkiye’nin siyasi manzarasından detayları fotoğraflıyor. Tabii kendi meşrebince; Wilco’ca... Ne de olsa Wilco demek, “mikro” demek... Kıyıda köşede kalanı, gözden kaçanı, kadraja sığmayanı, gündelik hayatın delidolu akışında ustaca gizleneni bulup çıkarmak, Türkiye’nin dört bir yanındaki “mikrokozmoz”ları görünür kılmak demek...

Bir zamanlar “Hollandalı fotoğrafçı” denirdi onun için, bir “yabancı” olarak yaptığı keskin gözlemlerden övgüyle söz edilirdi. Ama gitarında tınlayan onca türküden sonra artık “bizden” biri: Anadolu’nun sevgilisi hümanist Wilco...

Wilco’nun Seçimi, Türkiye’nin dört bir yanındaki ilginç yörelerde siyasetin izini sürüyor. “Hangi parti kazanacak” sorusunun pek de önem taşımadığı, daha çok yurdumuz insanının siyasetten ne anladığını ve bunu nasıl yaşadığını ortaya koymaya çalışan bir program bu. Türkiye gündemi dediğimiz keşmekeşin yörelerde hayatı nasıl etkilediğini ve yerel hayatın Türkiye gündemini nasıl yontup biçimlendiğini bulmaya çalışıyor. Kısa bölümler halinde yurdumuzun şipşak fotoğraflarını sunuyor.

Wilco’nun Seçimi’nin ilk durağı, Bursa; Uluabat Gölü’nün kıyısındaki tarihi Gölyazı kasabası... Wilco burada balıkçı kadınlarla söyleşiyor, onların karşılaştığı zorlukları ve seçimden beklentilerini öğreniyor.

Salı yayınlanacak ikinci bölümde ise Wilco, Antalya’nın seracılığıyla ünlü Kumluca ilçesinin geleneksel festivaline konuk oluyor. Bu defa yörüklerin dertlerini ve dileklerini dinliyoruz...

Wilco’nun Seçimi sonraki bölümlerde Çanakkale, Gökçeada, Bolu, Kastamonu, Çankırı diyerek doğuya doğru ilerleyecek, çizdiği geniş çemberi Kurtalan Ekspresi ile kapatacak.

SEÇİM KÜRSÜSÜ/ P.TESİ. SALI, C.TESİ
Türkiye bir kez daha seçime gidiyor. 12 Haziran Seçimleri öncesi yurdun her yanında mitingler düzenleniyor, kürsüler kuruluyor. NTV Seçim Kürsüsü ise bunlardan farklı. Bu kürsüde liderler, vekiller değil bizzat seçmen kendisi konuşuyor. Söyleyecek sözü, partilerden talepleri, dile getirecek sıkıntısı, ülkenin geleceği hakkında fikri, önerisi olan herkes bu kürsünün konuşmacısı olma hakkına sahip.

12 Haziran seçimlerine dek 15 farklı şehirde kurulacak olan NTV Seçim Kürsüsü, ziyaret ettiği ilin meydanlarına ifade özgürlüğünü taşıyacak. Her yaştan, meslekten ve siyasi görüşten seçmenler, kendilerine verilen süre boyunca hemşehrilerine seslenecekler.

NTV Seçim Kürsüsü’nün ilk durağı Kars. Onu Artvin ve Trabzon izleyor.

İL İL SEÇİM NABZI / Perşembe 22:15
NTV’nin ekran yüzleri kritik şehirlerlerde, çekişmeli bölgelerde “İl İl Şehrin Nabzı”nı aktarıyor. Gaziantep’te Oğuz Haksever, Mersin’de Can Dündar, Antalya’da Banu Güven, Edirne’de Çiğdem Anad, Rize’de Ahmet Yeşiltepe, Eskişehir’de Celal Pir ve Manisa’da Esra Sert, Diyarbakır ve Tunceli'de Mete Çubukçu, İzmir’de Mirgün Cabas’ın yanı sıra diğer illerde NTV’nin deneyimli muhabirleri şehrin ve bölgenin nabzını tutacak.

Halk oy tercihininizi neye göre yapıyor, partilerin adayları ile söyleşi, partilerin vaatleri, şanslı adaylar, programda yer alacak. Ayrıca kent bilgilerinin yanında yerel gazetelerin temsilcileri, sanayi, ticaret ve esnaf odalarının görüşleri, sivil topluk örgütlerinin seçim ve adaylara bakışı da programda aktarılacak.

ADAYLAR ANLATIYOR, KATILIMCILAR SORUYOR / P.TESİ
12 Haziran’a kadar NTV’nin 23:00 kuşağı tartışma programlarına ayrıldı. Haftanın ilk günü Oğuz Haksever, “Seçime Doğru Son Söz” programında partilerin milletvekili adaylarını bir araya getirecek, projelerini anlatmasını isteyecek. Akademisyenler, gazeteciler, konu hakkında çalışan sivil toplum kuruluşları milletvekili adaylarını sorularıyla zorlayacak, verilen yanıtlardan ikna olup olmadıkları açıklayacak.

MESLEK GRUPLARI TÜRKİYE HAYALLERİNİ ANLATIYOR / SALI
Salı geceleri 23:00’de yayınlanacak “Seçime Doğru NTV Soruyor” programında çeşitli meslek grupları Türkiye hayallerini anlatacak. Her hafta bir meslek grubunun temsilcileri kendi alanlarıyla ilgili sorunları, düşündükleri projeleri ve yeni hükümetten neler beklediklerini konuşacak. Mimarlık ve şehir planlaması, kadın, sağlık, medya seçime kadar ele alınacak konulardan bir kaçı...

SEÇİME DOĞRU DOĞRUDAN SİYASET
Çiğdem Anad ise bundan önceki haftalarda olduğu gibi her Perşembe 23:00’de siyasi gündemin en can alıcı konularını siyasiler, akademisyenler ve gazetecilerle değerlendirecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...