Nuh’un Gemisi (Nommo’nun Gemisi)

Tanrı Amma 4 erkek insan yarattı ve bunlara 4 dişi eş verdi. Daha sonra bunlara benzeyen 52 tane daha yaptı

26.03.2010 - 18:58

Nuh’un Gemisi (Nommo’nun Gemisi)

Nommo’nun gemisi, Mali Cumhuriyetinde yaşayan Dogon yerlilerinin mitolojisinde büyük bir felaket sonucu kaçan ataların kullandığı taşıt olarak bilinmektedir. Bu terim Dogon inanışlarında dünyaya gelen elle tutulur, gözle görülür bir uzay gemisinden bahseder. Dogon geleneğine göre insan soyunun kökleri ve ataları dünyaya iniş yolculuğu boyunca insan embriyosunun ana rahminde geçirdiği oluşum evrelerini andıran çeşitli oluşum evreleri geçirirler. Dogon’lar ilk atalarının 30 erkek, 30 dişi olduğunu, bu 60 kişinin haricinde de gemi de 22 bölme olduğunu ve 22 bölümün eski gezegenlerinden kurtulan yaratılış tohumları oldukları (DNA) fakat bunların bir kısmının yer yüzene indirildiğini bir kısmının ise Dogon’lar tarafından bilinen, gökyüzünde gizli bir bölgede bulunduğunu söylerler.

Dogon folkloru ve gelenekleri ile ilgili bazı bilgiler verelim. Tanrı Amma 4 erkek insan yarattı ve bunlara 4 dişi eş verdi. Daha sonra bunlara benzeyen 52 tane daha yaptı ve 60’a tamamladı. Bu 60 kişi 4 gruba ayrıldı. Bunlardan 8’i erkek, 7’si dişiydi. Erkeklerden biri kısır idi ve her grubun başındaki kısır erkek oğullardan değil, oğulların koruyucularından idi. Burada ilginç bir gelenek görüyoruz.

Aslında her grup 7 erkek 7 dişi’den oluşmakta, çift olan 56 kişi ve her grubun başında olmak üzere 4 kısır erkekten bahsedilmekte. Dogon mitolojisindeki her bir kısır erkek aslında tam anlamıyla oğul olmayan Aman’ın yardımcısı anlamına geliyor. Her biri 14 kişiden oluşan grupların lideri olarak bahsediliyor. Bu geminin iniş hikâyesiyle ilgili pek çok bilgi vardır. Burada enteresan olan; geminin asılı olduğu zincirin Amma’nın elinde bulunmasıdır. Bu zincir, Amma oğulları ve soyları arasında çözülmez bir bağ anlamına gelir ve amma ve oğulları arasındaki bu zincirin açığa çıkması için insanların çok fazla çalışmaları, ibadet etmeleri ve Amma tohumlarına yeniden ulaşmaları Dogon rahipleri tarafından istenir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...