Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Fransa’nın La Hague kentinden cuma günü yüklenen nükleer atıklar, protestolar eşliğinde yaklaşık 92 saat süren yolculuğun ardından Almanya’nın Gorleben kentindeki depoya ulaştı. Atıkların nakliyatı, La Hague’den Almanya’nın Dannenberg kentine kadar demiryolu ile, Dannenberg’ten 20 kilometre uzaklıktaki Gorleben’e kadar ise karayolu ile gerçekleştirildi.

Yüksek oranda radyoaktif madde içeren atıkların nakliyatı protestolar nedeniyle güçlükle yapıldı. Nükleer enerji karşıtları, güzergah boyunca hem demiryolunda hem de karayolunda protesto gösterileri düzenleyerek nükleer atıkların yolculuğunu geciktirdi.

Yolculuğun son etabında protestocular tarafından kapatılan yol, polisin müdahalesi ile boşaltıldı. Kamyonlar Gorleben’e doğru ilerlemeden önce 4 bin kadar gösterici de 45 saat boyunca nükleer atık deposunun önünde oturma eylemi yaptı. Bu eyleme de polis tarafından son verildi.

Gösteriler sırasında şaklaşık 20 bin polis memurunun görevlendirilmesi ve güzergahta güvenliğin sağlanması nakliyatın pahalıya mal olmasına neden oldu. Bu nedenle politikacılar arasında şimdi maliyetin kim tarafından karşılanacağı tartışma konusu. 

Almanya Çevre Bakanı Norbert Röttgen, güvenlik önlemlerinin neden olduğu maliyete, taleplerin aksine, nükleer endüstrinin katılması gerekmediğini belirterek “Yaşananlar, tamamen yasaldı. Nükleer tesisler ve bu nakliyatın yasal izni var” şeklinde konuştu.

Röttgen, nükleer atıkların güvenli bir şekilde depolanmasının devletin görevi olduğunu belirterek “Geçmişte nükleer enerji kullandık ve bunun sonuçlarına katlanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Muhalefet de kitlesel protesto gösterilerinden hükümeti sorumlu tutuyor. Protestoların hükümetin atom politikasından memnuniyet duyulmadığını gösterdiğini belirten Yeşiller, nükleer atıkların nakliyatı ve atom politikasının tartışılması için meclise soru önergesi verdi.

Polis Sendikası Başkanı Konrad Freiberg, siyasileri eleştirirken, büyük toplumsal olaylara müdahale etmek zorunda bırakılan polisin, personel sayısının azaltılmasına tepki gösterdi.

Almanya'da önceki hükümet döneminde alınan karar, 2020 yılında tüm nükleer santrallerin kapatılmasını öngörüyordu.

Ancak Angela Merkel liderliğindeki muhazakar-liberal koalisyon hükümeti, nükleer santrallerin işletim sürelerini ortalama 12 yıl daha uzattı. Bu karara tepki gösteren çevreciler için son nükleer atık sevkiyatı daha da önem kazanmıştı.

Eylemciler, Gorleben kentindeki nükleer atık deposunun artık kapatılmayacağı, kalıcı bir tesise dönüşmekte olduğu endişesini taşıyor.

Fransa'dan gelen nükleer atıkların, bugüne kadarki en tehlikeli radyoaktif atıklar olduğunu belirten çevreciler, Gorleben tesisinin bunların depolanması için uygun yer olmadığını vurguluyor.

Rusya ile nükleer sevkiyat anlaşması

''Süddeutsche Zeitung'' gazetesinin haberine göre Almanya, ülkenin batısındaki Ahaus’ta depolanmış olan nükleer atıkları Rusya'daki Mayak atık depolama tesisine göndermeyi planlıyor.

Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, Rusya ile anlaşmanın imza aşamasında olduğu bildirildi.