Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, '5 artı 1' ülkeleri ile nükleer müzakereler için Türkiye'yi adres gösteren İran'ın, tarih olarak 15 Kasım açıklamasını değerlendirdi.

Davutoğlu, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nde Türk basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, bu gece geç saatlerde ya da yarın Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşeceğini açıkladı.

Davutoğlu, "Bize bir tarih iletilirse Türkiye olarak biz üstümüze düşeni yaparız...Önemli olan müzakerelerin doğru biçimde seyretmesidir" dedi.

Bakan Davutoğlu, İran'ın Türkiye'de yapılmasını arzu ettiği müzakerelerin olası tarihi konusunda 15 Kasım biçiminde bir iddianın dile getirilmiş olması konusunda ise Türkiye'nin arife gününde de olsa tarafların buluşması için katkı sunmaya hazır olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 15 Kasımın Kurban Bayramı arifesine denk geldiği hatırlatılan soruya karşılık olarak, "Bize net bir bilgi henüz gelmedi. Ancak arife günü barış günüdür. Bizim dinimizde barışa ulaşılacaksa tatil düşünülmez. O anlamda tatil mefhumu da yoktur. Arife gününde milyonlarca insan Arafat'ta barış için dua ediyor olacak. Dolayısıyla olmaması için bir gerekçe yok" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Ancak başka bir tarih, hatta başka bir yer söz konusu olması durumunda da biz elimizden gelen katkıyı yaparız" diye konuştu.