NTV

Nükleer eylemcileri

Türkiye
Nükleer eylemcileri

Geçtiğimiz Temmuz ayında, TBMM önünde nükleer karşıtı eyleme katıldığı için 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 58 kişi hakkında açılan davanın üçüncü celsesi bugün Ankara Adliyesi’nde görüldü.

Eylemcilerin davasından karar çıkmadı ve bir sonraki duruşma 31 Mayıs 2011 tarihine ertelendi.

Greenpeace Akdeniz'den bu konuda şu açıklama geldi:

Toplumsal sorumluluk ve anayasal hakları doğrultusunda hareket eden eylemcilerin 6 aydan, 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması nedeniyle, eylemcilerin haksız mağduriyeti devam ediyor. Greenpeace en kısa zamanda bu haksız durumun sonlandırılmasını istiyor. Nükleer karşıtı görüşler ve protestolar tüm dünyada artarken, Türkiye’nin, Japonya gibi bir nükleer felakete sürüklenmesini önlemek istedikleri için eylem yapan Türk eylemciler yargılanıyor. Hükümet, nükleer karşıtlarına gözdağı verdiğini düşünse bile, bu haklı sesin susturulamayacağını bilmelidir.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi: “Japonya’da yaşanan felaketlerle birlikte dünyanın gözünde güvenilirliğini bir kez daha yitiren nükleer enerjinin, doğaları gereği insan ve tasarım hatalarına, hem de doğal afetlere karşı korumasız olduklarını yeniden ispatlandı. Bugün Başbakan ve Enerji Bakanı’nın nükleer enerjiyi yargılaması gerekirken, asıl yargılananlar Türkiye’nin benzer bir kaderi paylaşmasını istemeyen eylemciler oluyor” dedi. 

Japonya’da yaşanan felaketten sonra başta Almanya, İsviçre, İngiltere ve Çin hükümetleri yeni nükleer santral planlarını yeniden gözden geçirdikleri veya askıya aldıkları, Finlandiye ve Almanya’da nükleer karşıtı gösterilerin düzenlendiği bir süreçte, Greenpeace Türkiye hükümetinden nükleer enerji anlaşmasını yol yakınken iptal etmesini talep ediyor.