Nükleer güvenli mi?

NTV Belgesel Kuşağı’nda bu hafta tartışmalı bir konuyu,, nükleer enerjiyi konu alan bir BBC yapımı film ekrana geliyor ve “Nükleer Güvenli mi?” diye soruyor.

20.01.2012 - 11:35

Nükleer güvenli mi?

Mart 2011’de yaşanan deprem ve tusunaminin ardından Fukushima Daichi nükleer santralinde başlayan erime, tüm dünyanın nükleer enerjinin güvenliğini sorgulamasına neden oldu. Peki bu şüpheler haklı mı?

Surrey Üniversitesi’nde teoritik fizik profesörü olan Jim Al-Khalili nükleer enerjinin teorik değeri konusunda ikna olmuş. Profesör bu programda nükleer güvenlik için en önemli alanlar olan Fukushima, Çernobil ve Finlandiya’daki yeni reaktörleri gezerek eknomik ve politik oyunlara maruz kalan nükleer enerjinin pratikte de kağıt üzerinde olduğu gibi işe yarayıp yaramadığını araştırıyor. Japonya’ya yaptığı felaket ziyaretin ardından Jim karanlıktaki neon ışıklı caddelere ulaşıyor. Gereksiz yerlere enerji verilmiyor. Peki bu gerçekten gerekli mi?

Fukushima’da Ne Oldu?
Jim, tam olarak neyin yolunda gitmediğini anlayabilmek üzere hasar gören Fukushima tesisini ziyaret ediyor.

Bu ziyareti sırasında Jim reaktörün kurulumundaki bazı bozuklukları ve local olarak patlamayı neyin etkilediğini ortaya çıkartıyor. Şaşırtıcı bir şekilde neyse ki radyasyon yayılımı seviyesi oldukça düşük.

Neden yenilenebilir enerjiler kullanılmasın?
Nükleer enerjiye şüpheyle yaklaşanlar bu riski almaya değer olup olmadığını tartışmalılar. Neden yenilenebilir enerjiler kullanılmasın? Jim, Scroby Kumsalı’nda Suffolk Coast rüzgar tarlasına yaptığı ziyarette yenilenebilir enerjilerin basitçe günümüzde neden bizim gereksinimlerimizi karşılayamayacağını keşfediyor.

Çernobil’in Fiziksel Etkileri
1986’da Çernobil nükleer tesisindeki erime tarihteki en büyük nükleer felaket olarak kayda geçmiştir. Jim, Kiev’e yaptığı ziyarette radyoaktif serpintinin fiziksel etkilerini araştırıyor. Finlandiya’da ise yapım aşamasındaki 3. Jenerasyon reaktörleri görmek üzere Onkalı enerji sahasını ziyaret ediyor.

Jim, ayrıca nükleer enerjinin geleceği için geçmişe de uzanıyor. 1973’te nükleer silahlara odaklanmıştık, nükleer enerjiye değil. Şimdi ise hedefimiz değişti. Yapılan yeni araştırmalar nükleer enerjinin bu güne değin hiç olmadığı kadar güvenli olabileceği anlamına mı gelir?

'Nükleer Güvenli mi?' (Is Nuclear Power Safe?) Pazar günü saat 22.00'de NTV Belgesel Kuşağı'nda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...