Nükleer karşıtları hakim karşısında

Mersin Akkuyu'da yapılmak istenen nükleer santralle ilgili Meclis önünde eylem yapan nükleer karşıtı 58 kişinin, yargılanmalarına başlandı.

Anadolu Ajansı 28.10.2010 - 14:26

Nükleer karşıtları hakim karşısında

Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Perihan Pulat, Gülnur Öztaş, Ezgi Yazgülü Öztürk, Büşra Aşkın, Sebahat Aslan, Emre Ata, Oğuz Eriş, Tolga Uzun, Aylin Mert, Aslı Olcan, Suna Kılıççı, Neslihan Uras, Korol Diker, Yeşiller Partisi üyesi sanıklar Serhat Ertuğrul ve Ümit Şahin ile sanık avukatları katıldı.

Sanıklar, savunmalarında, 2911 sayılı yasaya muhalefet etmediklerini ifade etti.

Mersin Akkuyu'da yapılmak istenen nükleer santrale karşı topladıkları 174 bin imzayı TBMM yetkililerine vermeyi amaçladıklarını, bu nedenle ya göstericilerden bir grubun Meclis'e girmesini ya da Meclis'ten bazı yetkililerin dışarı çıkarak imzaları almasını istediklerini anlatan sanıklar, herhangi bir suç işlemediklerini söyledi ve beraatlarını istedi.

Duruşma, bazı sanıkların talimatla ifadelerinin alınması için ertelendi.

Greenpeace üyeleri, duruşmanın ardından adliye önünde ''Kirli nükleer anlaşmaya hayır'' ve ''Biz de nükleere karşıyız. Bizi de yargılayın'' yazılı pankartlar açtı.

Sanıklardan Greenpeace adına açıklama yapan Korol Diker, ''sivil toplum olarak, bakanlarla çay içip, gülümseyen fotoğraflar verecek kadar özgür olduklarını'' ifade ederek, ''aksi takdirde 3 yıla kadar hapisle yargılandıklarını'' kaydetti.

Yeşiller Partisi eş sözcüsü sanık Ümit Şahin ise ''davayla Türkiye'de yükselişte olan ve hükümetin bastırmak istediği nükleer karşıtı muhalefetin yargılandığını'' söyledi.

Yeşiller Partisi Çankaya İlçe Örgütü Sözcüsü sanık Serhat Ertuğrul ise yargılanan 58 kişinin, ülkenin ekolojik bir yıkım ile karşılaşmaması ve halkı bilgilendirmek için vatandaş olmanın ödevini yerine getirdiğini kaydetti.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü sanık Sebahat Aslan da nükleer santrallere karşı demokratik mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Açıklamaya, BDP, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Barış Meclisi ve Ekoloji Kolektifi üyeleri de destek verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...