ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Nükleer Silah Laboratuvarı’ndan yetkililer, laboratuvarda kullanılan 69 bilgisayarın kayıp olduğunu, bilgisayarların en az 13’ünün geçtiğimiz yıl içerisinde ortadan kaybolduğunu itiraf etti.

Laboratuvar sözcüsü Kevin Roark, 2008 yılı boyunca toplamda 80 bilgisayarın ortadan kaybolduğunu, 11 bilgisayarın bulunmasıyla bu sayının 69’a düştüğünü belirtti. Roark açıklamasında bilgisayarlarda gizli bilgilerin bulunmadığını söyledi.

Kayıp bilgisayarlardan 3’ü 16 Ocak’ta bir bilimadamının Santa Fe’de bulunan evinden çalındığı belirtiliyor. Bilgisayarlara ek olarak, laboratuvar için “hassas bir ülkede” çalışan bir görevlinin BlakcBerry’si de çalıntı cihazlar arasında bulunuyor.

Geçtiğimiz ay içinde çalınan üç bilgisayardan birinin laboratuvarda bulunan gizli bilgilere erişim için yapılandırılmış olduğunu açıklayan Roark, bu sebeple laboratuvar yönetiminin “uzaktan erişim sağlayarak çalışmaya olanak tanıyan sistemi gözden geçirdiğini söyledi. Roark, gizli bilgiler ve gizli olmayan bilgilerin kullanıldığı bilgisayarların farklı ağ etki alanları altında tutulduğunu, bu sayede çalınan bilgisayarlar üzerinden sisteme erişim veya gizli bilgilerin ele geçirilmesinin engellendiğini belirtti.

Los Alamos’da bulunan laboratuvarda 10 bin çalışan bulunuyor. IBM Cluster teknolojisiyle imal edilmiş Roadrunner isimli saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen 133 milyon dolarlık süperbilgisayar bu laboratuvarda bulunuyor. Roadrunner dünyanın en hızlı süperbilgisayarları listesinde şimdilik birinci sırada.