Nükleerci başkan sabırsız

Akkuyu nükleer santralinin kurulacağı beldenin belediye başkanı, "63 yıllık ömrümün yarısını nükleer yanlısı mücadele ile geçirdim. Yöre halkının tamamına yakın bölümü nükleer santrali istiyor, çevreciler gölge etmesin" dedi.

Haberler 23.12.2008 - 15:26

İhale dosyası Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından değerlendirmeye alınan Akkuyu Nükleer Santralinin kurulacağı Büyükeceli beldesinin Belediye Başkanı Kemal Gülüt, yöre halkının kararı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Mersin'in en güzel, bakir koylarının yer aldığı, Gülnar ilçe merkezine 38 kilometre mesafedeki Büyükeceli-Ovacık beldesinin Belediye Başkanı Gülüt, 32 yıldır gündemde olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin beldelerinin sınırında yer almasının avantajını göreceklerine inandığını belirtti.

HEYECANIMIZ ARTTI
Akkuyu Nükleer Enerji Santraliyle ilgili ihale dosyasının TAEK tarafından değerlendirmeye alındığı yönündeki açıklamaların heyecanlarını artırdığını anlatan Belediye Başkanı Gülüt, ''Yöre halkının tamamına yakın bölümü nükleer santrali istiyor, çevreciler gölge etmesin'' dedi.

AKKUYU SİNOP'TAN ESKİ
Kemal Gülüt, Akkuyu Nükleer Santralinin Sinop'tan çok daha önce, 1976 yılında gündeme geldiğini belirterek, ''O tarihlerde Akkuyu mevkisi ilk nükleer santral yeri olarak seçilerek, bunun için yer lisansı alındı. Bugün, etrafı tel örgülerle çevrili olan, bünyesinde iki büyük koy barındıran 14 bin hektarlık santral alanı yıllardır bekliyor'' dedi.

ÇERNOBİL BENZERİ FACİA BURADA YAŞANMAZ
Gülüt, yöre halkının santral inşaatının bir an önce başlamasını beklediğini belirterek, ''Çernobil benzeri facia buralarda yaşanmaz. Geçimini seracılık ve hayvancılıkla sağlayan yöre halkının geliri her geçen gün azalıyor. En az 40 yıl üretim yapacak bu santral, yüzlerce kişiye ekmek kapısı olacak'' diye konuştu.

YAŞLANDIM, SANTRAL İNŞAATI BAŞLAMADI
Beldede 20 yıldır belediye başkanlığı yaptığını belirten Kemal Gülüt, şunları söyledi:

''Santralin kurulması için mücadeleyi başlattığımda 30'lu yaşlardaydım. 63 yıllık ömrümün yarısını nükleer yanlısı mücadele ile geçirdim, şimdi bu mücadelede sona yaklaşmanın heyecanını yaşıyorum. Yıllardır halka bu santralin kurulmasının yöremize katkılarını anlatıyorum. Sonunda ikna etmeyi başardım ama ben yaşlandım, santral inşaatı başlamadı.''

FRANSA'DAKİ SANTRALLER PLAJLARLA İÇ İÇE
Büyükeceli Belediye Başkanı Gülüt, başta Fransa olmak üzre birçok ülkedeki nükleer santrali yerinde inceleme fırsatı bulduğunu, bu ülkelerde plajlarla nükleer santralin adeta iç içe bulunduğunu belirterek, ''Akkuyu'da kurulacak santralin de çevre dostu, çevre kirliliği olmayan bir santral olacağı inancındayım'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...