Nükleere karşı

Nükleer karşıtı bazı gruplar, Çernobil kazasının 25. yıl dönümünde Kadıköy'de, ''Nükleer Santrallere ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır'' mitingi düzenledi.

Anadolu Ajansı 25.04.2011 - 12:02

Nükleere karşı

24 Nisan günü, Tepe Nautilus önünde toplanan grup üyeleri, ''Nükleer Santral İstemiyoruz'' yazılı pankartlar açarak, ''Halkına Fransız Kalma, Nükleer Santral Yapma'', ''Tüpçü Başbakan İstemiyoruz'', ''Ne Sinop'ta Ne Akkuyu'ya Nükleer Santral İstemiyoruz'' şeklinde sloganlar atarak otobüs duraklarına kadar yürüdü. Katılımcılar, burada oluşturulan polis noktalarından aranarak içeri alındı.

Mitingde konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Türkiye'nin yer altı ve yer üstü topraklarını, derelerini sermayenin çıkarları için kullandırmayacaklarını söyledi.

Çınar, Türkiye'nin geleceğine sahip çıkmak için burada bulunduklarını, bundan 30 yıl önce yapılan nükleer santrallerin sonuçlarının bugün ortaya çıktığını vurgulayarak, şunları söyledi:''25. yılında Çernobil'in sonuçlarını bu gün hala yaşıyoruz. Onlarca kanser vakasında aslında yitirdiklerimiz Çernobil'in ülkemize ve insanımızın hayatına yansımalarıydı. Şimdi, Fukişima'dan ders almayanlar bugün tüp gazla kullandığımız cep telefonunu nükleer santralle aynı şekilde değerlendirenler var. Eğer biz hayattan ders almayacaksak, nereden ders alacağız? Sadece ve sadece bir avuç para babasının dediklerini mi dinleyeceğiz? Yoksa bu toplumda yaşayan ve bu meydanlara adım adım gelen insanların, halkın mı nasıl yaşamak isteğini soracağız? Emekçiler, işçiler, kadınlar, aydınlar, sanatçılar, gençler, çocuklar, nükleere hayır diyoruz.''

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, hükümetin önce sele, depreme, heyelana  önlem alması ve insanlarının ölmesine izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

Görgün, nükleer santral yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek,  ''Nükleer santral istemiyoruz. Çünkü nükleer santral dışa bağımlıdır, Çok tehlikelidir. Güvenli değildir. Çok pahalıdır. Nükleer santralin elektriğine  ihtiyacımız yok. Enerjiyi Türkiye'de başka birçok alandan sağlayabilirler'' diye  konuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş ise, tüm dünyanın Japonya'da yaşanan nükleer santral faciasının ardından dersler çıkardığına işaret ederek, ''Nükleer santralden yayılan radyasyonu evdeki tüp gazla, televizyonla, bilgisayarla karşılaştıramazsınız. Buradan görmeyen gözlere, duymayan kulaklara, anlamamakta ısrarcı olanlara bir kez daha neler olduğunu en basit haliyle anımsatıyoruz. AKP hükümetini bilim insanlarının, meslek odalarının, sendikaların, çevre ve ekoloji kurumlarının uyarılarına kulak vermeye çağırıyoruz'' dedi.

Mitingde konuşmaların ardından çeşitli gruplar konser verdi. Konuşmalar ve etkinliklerin ardından mitinge katılanlar dağılırken, miting nedeniyle kapatılan yollar da trafiğe açıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...