İlişkili Haberler

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Ankara saldırısına ilişkin son bilgileri veren Kurtulmuş, "Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir" dedi, kimliğinin ise kısa bir süre içinde, DNA testi sonucu kesinleştirileceğini söyledi.

Kurtulmuş, saldırının faillerinden olduğu düşünülen bir erkeğin ise kimliğinin henüz tespit edilemediğini söyledi.

Saldırı sonrası Başbakan'ı ziyaret eden MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de teşekkür eden Kurtulmuş'un siyasi partilere de çağrısı oldu.

"Herkesten beklediğimiz terörü lanetlemeleleridir" diyen Hükümet Sözcüsü, Siyasi partilerin terör saldırısı karşısında ortak bir deklarasyon yayınlamasının, kamuoyunda teröre karşı ortak bakış açısı oluşturacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Kurtulmuş, saldırıyla ilişkisi olduğu düşünülen 10 kişinin de arandığını kaydetti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Ankara Emniyet Müdürlüğü görevinin vekaleten yürütülmesine yönelik eleştirisine ise Kurtulmuş, "Vekil asil gibidir. Vekaleten herhangi bir görevi yürüten kişi aynen asaleten yürüten kadar o işin sorumlusudur" yanıtını verdi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bu saldırı ülkemizin birliğine, ülkemizde var olan kardeşliğe ve en az bunlar kadar önemlisi demokrasimize yapılmış hain ve alçak bir saldırıdır.

Herkesi, bu menfur hain saldırı karşısında sesinin yettiği kadar, gücünün yettiği kadar, en üst perdeden bu işi lanetlemeye, bu işi yapanları ve arkasındaki odakları kınamaya davet ediyoruz. Hiç kimse, bu terör saldırısı, bu şiddet olayı karşısında herhangi bir şekilde mazeret üretmesin.

Saldırı sonrası herkesten beklediğimiz terörü lanetlemeleleridir. Türkiye'yi içine çekmeye çalışan bu şiddet sarmalına karşı destek bekliyoruz. 

Sayın Başbakanımıza ziyarette bulunan Sayın Bahçeli'ye teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Aynı şekilde bütün siyasi partilerinde aynı duyarlılıkla hükümete destek ifadelerinin de Türkiye için önemli olduğunu belirtmek isterim. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan bütün partilerin yine bir araya gelerek terör saldırısı karşısında ortak bir deklarasyon yayınlamasının, Türkiye kamuoyunun içine itilmeye çalışıldığı bu ortamda önemli bir mesele olacağını ve Türkiye kamuoyunda teröre karşı ortak bakış açısı oluşturacağına inanıyoruz.

Dün akşamki saldırılar sonucu 37 kişi vefat etti. Bunlardan 35'i ailelerine kimlikleri tespit edilerek teslim edildi. Bir kadının canlı bomba olduğu kesindir. Kimliği konusunda herhalde bu akşam gece saatlerine kadar DNA testleri karşılıklı olarak kontrol edilerek yapılacak ve kesinleştirilecektir diye ümit ediyoruz. Bu çerçevede ikinci bir erkek şahsın da kimliği henüz tespit edilememiştir. Onunla ilgili olarak da hem kimliğiyle ilgili farklı alternatifler vardır. Ama kesinleşmediği için 'şu kimlik sahibidir' dememiz doğru değildir.

"SEYİR HALİNDEKİ ARAÇLA"

Saldırının oluş şekli geçen seferkinden biraz daha farklı, seyir halindeki bir araç ve üzerinde herhangi bir problem yok. Burada çok sayıda istihbarat alındığını, bugün bile Van'da çok sayıda patlayıcının yakalandığını kamuoyuyla paylaşmak isterim. Sadece yılbaşı gecesinden bu yana 20'ye yakın çok sayıda patlayıcının canlı bombanın ve bombalı aracın yakalandığını kamuoyuyla paylaşmıştım. Bu anlamda istihbarat faaliyetleri sürüyor.

"VEKİL ASİL GİBİDİR"

(Ankara Emniyet Müdürlüğü görevinin vekaleten yürütülmesi) Herhangi bir emniyet müdürünün atanması meselesi, ilgili bakan arkadaşımızın ve ilgili kurumun tasarrufudur. Ama bürokraside temel bir kural var. Vekil asil gibidir. Herhangi bir kimse vekil oluyor diye sorumlulukları azalıyor değil. Vekaleten herhangi bir görevi yürüten kişi aynen asaleten yürüten kadar o işin sorumlusudur. Ne bir fazladır, ne bir
eksiktir. Kimse şöyle bir yanlış algı içinde olmasın, emniyet müdürü vekil diye sorumlulukları az bir emniyet müdürü yok karşımızda."