Numan Kurtulmuş'tan ABD'ye yaptırım tepkisi: Akıl dışı vahim bir karar

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, NTV canlı yayınına konuk oldu. ABD'nin yaptırım kararını değerlendiren Kurtulmuş, "Akıl dışı vahim bir karar" ifadesini kullandı.

Haberler - ntv.com.tr 15.12.2020 - 12:22 | Son Güncelleme : 15.12.2020 - 12:47

Numan Kurtulmuş'tan ABD'ye yaptırım tepkisi: Akıl dışı vahim bir karar

'de Trump yönetimi 'ye S-400 alımı nedeniyle uygulayacağı yaptırımları açıkladı.

Yaptırım listesinde aralarında Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de olduğu 4 kişinin ismi var.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yaptırım kararının tek taraflı bir karar olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Siyaseten kabul etmek mümkün değil. Cumhuriyeti devleti olarak bunu reddediyoruz. Akıl dışı vahim bir karar. Etkileri az olacak" dedi. 

"KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPAR"

Bu tür yaptırımların 'nin savunma sanayiini güçlendirmeye yardımcı olacağını kaydeden Kurtulmuş, "Kötü komşu adamı ev sahibi yapar" diye konuştu.

"S-400 ZORUNLULUK"

Hükümetin S-400'lere karşı tutumuna da değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bizim buradaki tavrımız açık. Bu kadar büyük paralar vererek aldığımız S-400'leri laf olsun diye almadık. burnunun dibinde terör örgütlerinin olduğu bir ülke. 'ye karşı hava saldırısı düzenlendiğinde önleyecek bir gücümüz olması zorunlu. Türkiye'nin hava savunma ihtiyacını karşılamıyorlar. Türkiye bir zorunluluk olarak S-400'e yönlendirilmiştir." 

" TÜRKİYE'Yİ KAYBETMEK İSTEMEZ"

Kurtulmuş, " egemen ve bağımsız bir devlettir. Bu adımların rasyonel olmadığını için de vahim sonuçları olacağını ABD'li siyasetçiler biliyorlardır. ABD, gibi bir müttefiki kaybetmek istemez" ifadelerini kullandı.

CORONA VİRÜSLE MÜCADELE

Corona virüs salgını ve alınan önlemlere de değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"İnsanların işini sürdürebilmesi için şimdiye kadar 600 milyar lira ekonomki destek verdik. Üretim kayıpları olabilir ama ayakta kalmalarını sağlayacak destekleri verebilmek önemli. 'nin orta direğinin ayakta kalması için destekler verildi. Yardıma ihtiyacı olan kişilere gerekli destekler verildi. Önümüzdeki 3 aylık dönemde ekonomiye destek sağlayacak desteklerin verileceği de açıklandı.  küçük de olsa artı büyüme ile yılı tamamlayacak. Gelecek yılın ilk 3 ayında ise Türkiye ekonomisi önemli bir çıkış yakalayacak. Önümüzdeki 3 ay hayati bir süreç. Hükümetimiz tam zamanında gerekli paketi açıkladı.

"SADECE HÜKÜMETİN TEDBİRLERİYLE OLMAZ"

Dengeye bakarak ilerliyoruz. Vatandaş olarak tedbirlere riayet etmeliyiz. tedbirlerin sıkılaşmasını zorunlu kılmayacak şekilde hareket etmeliyiz. İnsanlar partiler yapıyorlar, kahvelerde oyun oynuyorlar. vatandaşlarımızdan ricamız tedbirlere uymalarıdır. Tek başına hükümetin tedbirleriyle olmaz. Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı olacak. 'de sıfırlasanız bile dünyada sıfırlanmadığı sürece devam edebilir.

MHP lideri Bahçeli'nin HDP kapatılsın çıkışına de değinen Kurtulmuş, " milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP'nin eline partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye'yi konuşuyor olabilirdik. HDP'ye 'terörle aranıza duvar örün' diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...