Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den HDP yorumu

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, HDP’nin yasama faaliyetlerini durdurmasının, Meclis’teki çalışmaları olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Haberler - NTV Haber 06.11.2016 - 13:33 | Son Güncelleme : 06.11.2016 - 16:08

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den HDP yorumu

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, NTV canlı yayınından soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine HDP'ye yönelik operasyonu değerlendiren Canikli, olayın toplumsal gerginliğe yol açmadığını söyledi.

Canikli şöyle konuştu:

“Esas itibariyle bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bu konu hakkındaki yaklaşımına bakmamız lazım. Sadece bu olay değil, terör ile mücadele konsepti içerisinde bunu düşünmek lazım. Dolayısıyla bölgedeki vatandaşımız bu olayla ilgili terörle mücadelenin bir parçası olarak görüyor. Tamamen hukuk çerçevesinde cereyan ediyor. Dolayısıyla bu anlamda toplumsal kutuplaştırmayı artıran bir etkisi kesinlikle söz konusu değil. Esasında ayrışmayı tetikleyen politikalar üreten sadece fonksiyonu terörün sivil yüzünü temsil etmekten öteye geçmeyen bir organizasyona yapıldığı için var olan kutuplaşmanın yumuşamasına da katkı sağlayacaktır.”

HDP'li milletvekillerinin ifade vermeye gitmediklerini anımsatan Canikli, HDP'nin Meclis'ten çekilmesinin olası etkileri üzerine de bir açıklamada bulundu.

Canikli, HDP'nın aldığı kararın Meclis'e olumsuz etkisinin olmayacağını belirtti.

Diyarbakır'daki bombalı saldırı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Canikli, "PKK tarafından yapıldığı biliniyor, tereddüt yok" şeklinde konuştu.

Saldırı sırasında gözaltında olan HDP milletvekillerinin emniyet müdürlüğü ek binasında olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Canikli, bunun bir algı operasyonu olduğunu dile getirdi.

Canikli, CHP’nin Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon ile ilgili yaptığı açıklamada “'nin itibarı zedelendi” şeklindeki açıklamasını hatırlatılması üzerine, "Bunlar çok talihsiz açıklamalar. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri budur. Bu şekildeki açıklamalar terörün yanında bir duruşu ifade eder. Yeni değil bu zaten. Teröre, terörün siyasi uzantısı olan STK'lara yakın duruşu, onları destekleyen duruşu bugüne kadar biliyoruz CHP'nin"

Başkanlık Sistemi ile ilgili gelen soru üzerine Nurettin Canikli, “tam başkanlık” öneren pakette kararlı olduklarını vurguladı. Canikli, "Model tam başkanlık modeli ama isim farklı olabilir" diye konuştu.

Her ülkenin kendi ihtiyaçları çerçevesinde bir sisteme sahip olduğunun altını çizen Canikli, "İki paket de tam başkanlık sistemini öneriyor" dedi.

Nurettin Canikli, takvim konusunda ise "Olabildiğince hızlı yapmak istiyoruz, mutabakat şart" dedi.

Sayfa Yükleniyor...