Nuri Bilge Ceylan'a 'büyük madalya'

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, Paris Belediye Sarayı'nda düzenlenen törende, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a kentin simgesel ''büyük madalyasını'' sundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 10:17

Nuri Bilge Ceylan'a 'büyük madalya'

Nuri Bilge Ceylan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, sanatın, ülkelerin birbirlerini anlaması için en iyi dil olduğunu belirterek, Fransa'daki Türk Mevsimi'nin, ve Fransa ilişkilerine katkı yapacağını inandığını ve umut ettiğini söyledi.

Fransa'ya ilk kez öğrenci olarak 30 yıl önce geldiğini hatırlatan Ceylan, parasız bir öğrenci olarak ilk kez Paris'e geldiğinde parklarda ve tren istasyonlarında yattığını belirterek, ''Yaşam garip. 30 yıl önce Paris'i gezerken, bana bu ödülün verileceğini söyleseler inanmazdım'' dedi.

Ceylan, Paris'e yaptığı ziyaretler sırasında bu kentte gördüğü müzeler, kent içindeki mimari doku ve heykellerin, kendisine ilk sanat tarihi eğitimi olduğunu bildirdi.

Ceylan, Fransız sinemasının, özellikle sanatsal filmlere ve ortak yapımlara verdiği desteğe de atıfta bulunduğu konuşmasında, kendi filmlerini yurtdışında pazarlayan Fransız dağıtım şirketi Piramit'e de teşekkür etti ve Uluslararası Cannes Film Festivali'nin kendi sinema kariyerinde de çok önemli bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe da, Ceylan'ın yapıtlarına büyük saygı duyduklarını ve yapıtlarını takdir ettiklerini kaydetti.

''TÜRKİYE KITAMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR ÜLKESİDİR''
Delanoe, çağdaş ve büyük bir yetenek olarak tanımladığı Ceylan'ın, sinema sanayiinde bir yandan teknolojik olarak en son yenilikleri izlerken, bir taraftan da insanoğlunun karışık duygularını araştıran ve sorgulayan filmler çektiğini dile getirdi.

Paris Sinema Festivali'nde Türkiye'nin onur konuğu olduğunu hatırlatan Delanoe, ''Zengin kültürü ve uygarlığıyla Türkiye, kıtamızın vazgeçilmez bir ülkesidir'' diye konuştu.

''TÜRKİYE İLE KAPILARI AÇMAK GEREKİR''
Delanoe, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin görüşlerine de üstü kapalı olarak karşı çıkarak, ''Türkiye ile kapıları kapatmamak, kapıları açmak gerekir'' derken, Avrupa'nın inşasında Türkiye'nin katkısının da gerekli olduğunu vurguladı.

Paris Belediyesi tarafından ilk kez 1911 yılında oluşturulan ödül, Paris halkına sanatsal açıdan katkıda bulunan kişilere veriliyor.

Paris Belediyesi, bu yıl yedincisi kez düzenlenen Paris Uluslararası Film Festivali'nde, Cannes Film Festivali'nde geçen yıl ''Üç Maymun'' adlı filmiyle En İyi Yönetmen ödülü alan Nuri Bilge Ceylan için ayrıca özel bir bölüm ayırdırdı.

Festival kapsamında, önceki gün Ceylan'ın da katılımıyla yönetmenin ''İklimler'' adlı filmi gösterilmişti. Ceylan, filmin gösteriminden sonra sinemaseverlerin sorularını yanıtlamıştı. Festivalde boyunca ünlü yönetmenin diğer yapıtları da Paris'li sinemaseverlerle buluşacak.

FRANSA'DA TÜRK MEVSİMİ
Fransa'da süren ''Türk Mevsimi'' etkinlikleri dolayısıyla Türkiye, bu yılki sinema festivalinin onur konuğu.

Festivalde onur konuğu olması dolayısıyla bu yıl Türkiye'den yaklaşık uzun ve kısa metrajlı 40 film gösterilecek.

Reha Erdem ve Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenler için de özel gecelerin düzenleneceği festivalde, yine Türk bilimkurgu filmleri, Almanya'da doğmuş Türk yönetmenlerin filmleri, özel kategorilerde gösterime girecek. Semih Kaplanoğlu ve Pelin Esmer de filmleri gösterilecek yönetmenler arasında yer alıyor.

Fransız yönetmen Bruno Podalydes'nin, '''Versailles Rive Droite'' filminin gösterimiyle önceki gün başlayan festival, 13 Temmuz Pazartesi günü ABD'li yönetmen Ang Lee'nin ''Taking Woodstock'' filminin gösterimiyle sona erecek.

Festivalde, dünyanın dört bir yanından 300'ü aşkın film gösterilecek. Yarışma bölümünde ise 1028 film içinden seçilen 12'si, 'Jüri Ödülü' ve 'Halk Ödülü'' için yarışacak.

Festivalde ayrıca 1007 film içinden seçilen 17'si, kısa metrajlı film ödülü için yarışacak. Festivalde bu yıl ünlü oyuncular Claudia Cardinale ve Jean-Pierre Leaud'a ''özel saygı ödülü'' verilecek.

Festival programında, sinema üzerine sergi, açık oturumlar ve konserler de yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...