“Algılarımızın keskinliğini arttırmak için hayatımızın temposunu düşürmemiz gerektiği aşikar. Neden yavaş tempolu filmleri sevdiğim ve böyle filmler yapmak istediğimin nedenleri de buralarda yatıyor zaten.”

Nuri Bilge Ceylan, son filmi Bir Zamanlar Anadolu’da’nın kurgu günlüğünü sadece Altyazı okurlarıyla paylaşıyor. Yönetmenin, filmin meşakkatli kurgu süreci boyunca geçirdiği aşamaları itinayla, samimiyetle anlattığı bu 40 sayfalık günlük, post prodüksiyon şirketi 1000 Volt’un desteğiyle ücretsiz özel ek olarak Altyazı’nın Ekim sayısında.

Altyazı, geçtiğimiz Ağustos ayında hayata veda eden Raul Ruiz’i, yönetmene ayrılmış özel bir dosyayla anıyor. Avrupa sanat sinemasının bu büyük ustasının uçsuz bucaksız filmografisinin en nadide örnekleri, derginin Raul Ruiz dosyasında.

İstanbullu sinemaseverlerin her sonbahar iple çektiği filmekimi’nde kaçırılmaması gereken yapımlar, Altyazı’nın filmekimi dosyasında. Lars von Trier’den Cafer Panahi’ye pek çok ustanın yanı sıra, festivallerde dikkat çeken genç yönetmenlerin filmleri de Altyazı’nın filmekimi rehberinde.

Todd Haynes’in son dönemde epey ses getiren ve Kate Winslet ile Guy Pearce’a Emmy kazandıran mini dizisi Mildred Pierce, Altyazı’nın Dizi Film Kuşağı’nda.

Altyazı’da ayrıca; Soderbergh’in kıyameti Salgın, Festival takibi: San Sebastian ve Toronto, İsveç’ten absürd bir imza Roy Andersson, Benim Sinemalarım’da Urfa İstanbul ve Beşikteki Miras, Metin Kaya ile madenci belgeseli Derin Çığlık/263 üzerine, Altın Portakal 48 yaşında ve Paris’te Gece Yarısı, Saç, Yeryüzündeki Son Aşk, İlk Yenilmez: Kaptan Amerika, Kovboylar ve Uzaylılar, Şangay ve Karadedeler Olayı filmlerinin eleştirileri yer alıyor.