Nuri Bilge Ceylan, fotoğrafçılıktan geçtiği sinemaya aktif olarak 1990’ların ikinci yarısında başladı. Kasabası Yenice’de çektiği ve annesiyle babasını başrolde oynattığı kısa film Koza (1995), festivalleri dolaştı ve Ceylan’ın adının duyulmasını sağladı. Genç yönetmenini ileride tanımlayacak özellikleri sergileyen sade, ağır temposuna rağmen çarpıcı, ustaişi görüntüleri olan bir auteur filmiydi. Türk sinemasında ticari sinemaya alternatif oluşturan görüşün başlıca temsilcilerinden biri, seyirci karşısına ilk kez bu filmle çıktı.

Daha sonra da, Koza’nın devamı sayılabilecek taşra üçlemesi geldi: Yine Yenice’yi mekân edinmiş siyah/beyaz Kasaba (1997), renkliye ilk kez geçtiği Mayıs Sıkıntısı (1999) ve taşralı çocukları İstanbul’a taşıyan Uzak (2002). Ceylan ilk dört filminin hem yönetmenliğini hem senaristliğini hem de yapımcılığını üstlendi.

Dördüncü filmi Uzak, sayısız ödülün yanı sıra 2003’teki 56.Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. İki oyuncusu da, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaştı. Ceylan bu filmin ardından taşrayı bırakarak, ona Cannes’da FİPRESCİ getiren İklimler’i çekti. Mutluluğu arayan bir çift üzerine kurulu 2006 yapımı filmde, Nuri Bilge ve karısı Ebru Ceylan başrolleri üstlendi. Ancak, Bilge’nin Cannes macerası henüz sona ermemişti. 2008 tarihli filmi Üç Maymun ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

NTV Yayınları, Nuri Bilge Ceylan’ın ödül almış ilk üç uzun metrajlı filminin DVD’si ile birlikte, kısa filmi Koza’nın ve kamera arkası görüntülerinin yer aldığı dördüncü bir DVD’yi sunuyor. Box-sette ayrıca yönetmenin bu dört filmi üzerine makaleler ve söyleşilerin bulunduğu bir kitapçık da var.

- UZAK (110 dakika, renkli, 16:9, Türkçe, Dolby Digital 5.1 ve 2.0 – İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Felemenkçe altyazılı)

- MAYIS SIKINTISI (130 dakika, renkli, Türkçe, Dolby Digital 5.1 ve 2.0 – İngilizce, Fransızca altyazılı)

- KASABA (82 dakika, siyah beyaz, Türkçe, Dolby Digital 5.1 ve 2.0 – İngilizce altyazılı)

- Ekstralar (DVD)

- KOZA (Kısa film, 18 dakika, siyah beyaz, diyalogsuz, stereo)

- 20 dakikayı aşkın Nuri Bilge Ceylan ile söyleşiler, kamera arkası, film fragmanları

Kitap
- Makaleler, söyleşiler ve fotoğraflar. Kuşe kağıda baskılı, renkli, 108 sayfa.

FİYAT :34,90 TL

NTV Yayınlarının kitapları, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.