Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 121. günde sürüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti.
CHP Milletvekili Akatlı, Gülmen ve Özakça’nın ağrıları olduğunu aktardı.

Açlık grevi eyleminin kendileri için bir zorunluluk olduğunu söyleyen Nuriye Gülmen, “Hapishane koşullarında hayatımı devam ettirebilmem mümkün gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin sağlıklarının bozulduğunu bildiklerini dile getiren Özakça ise “Bizi kendi doktorlarımız ya da bağımsız doktorlar görsün” diye konuştu.

BOZDAĞ: AÇLIK GREVİNİ SONLANDIRIN

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın sağlık durumlarının yakından takip edildiğini söyledi.

Açlık grevinin bitirilmesi çağrısı yapan Bozdağ, “Böyle bir hak arama yolu olmaz. Kendinize zarar vermeyin, sıhhatinize zarar vermeyin ve bu işi sona erdirin, sonlandırın ve ihtiyaçlarınızı normal, diğerleri gibi siz de gidermeye başlayın. Çünkü bu yol doğru bir yol değil. Bu yöntem doğru bir yöntem değildir. Bugüne kadar bu yöntemlerle netice alan kimse yoktur. Bundan sonra da netice alınması mümkün değildir” dedi.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer böylesi yöntemlerle netice alınacak olursa o zaman o ülkede hukuk sistemi de olmaz, infaz sistemi de olmaz. Herkes bir eylem tutturur o eylemden sonra netice alır. Buna hiçbir hukuk devleti rıza göstermez, izin vermez. Ama hukukun kendi içinde mekanizmaları işleterek o mekanizmalarla herkes netice alabilir. Onun için de ben hukukun uygun gördüğü mekanizmaların, hukuk içinde işletilmesinin daha doğru olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek isterim."

SANATÇILARDAN 1 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ

Öte yandan, aralarında Edip Akbayram, Fatoş Güney, Hüseyin Turan, Deniz Türkali ve Ataol Behramoğlu’nun bulunduğu bazı sanatçılar iki eğitimciye destek vermek için 1 günlük açlık grevi yaptı.

20 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan KHK ile görevinden uzaklaştırılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevine başlamıştı.

Mayıs ayında gözaltına alınan iki eğitimci, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Gülmen ve Özakça’nın tahliye taleplerini reddetmişti.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için hazırlanan iddianamede haklarında 20 yıla kadar hapis talep ediliyor.