Nvidia, Intel'in fiyatlarından şikayetçi

Grafik ve yonga seti üreticisi Nvidia, Intel'in fiyat politikasının haksız rekabete yol açtığını dile getirdi.

19.05.2009 - 17:14

Nvidia, Intel'in fiyatlarından şikayetçi

Nvidia'nın Baş Operasyon Sorumlusu (COO) Hen-Hsung Huang, Intel'in Atom işlemcileri için uyguladığı fiyat politikasının haksız rekabete neden olduğunu belirtti. Huang, durumun böyle olmasına rağmen, tekel davası arayışı içinde olmadıklarını söyledi.

Nvidia, Intel'in düşük enerji tüketimli Atom işlemcisi ile uyumlu çalışan yonga setleri ve görüntü hızlandırıcı üretimi yapıyor. Intel, Atom işlemcilerini 45 dolar fiyatla satıyor, ancak eğer bir müşteri Atom işlemcisiyle birlikte Intel'in yonga setlerinden birini satın almak isterse, üç işlemci 25 dolar fiyatla satılıyor.

Intel'in resmi fiyat listesine göre, tek başlarına satın alınmaları durumda Atom 230 ve N270 modelleri 29 ve 44 dolar fiyatla satışa sunuluyor. Atom 330 modeli ise iş ortaklarına 43 dolar fiyatla satılıyor.

Reuters'a yaptığı açıklamada "Bu durum haksızlık yaratıyor, bu koşulda kendi yongasetimizi satmamız neredeyse imkansız" şeklinde konuşan Huang, geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu tarafından 1.06 milyar euro ceza alan Intel'in karşısında dürüst bir rekabet sergilemelerinin takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Huang, yasal bir süreç başlatmadan önce Intel ile uzlaşmak istediklerini belirterek, firmanın Atom işlemcisini satarken yonga seti ile birlikte paketlenmiş halinin fiyatı ile tek başına satılan işlemcinin fiyatı arasındaki uçurumun ortadan kaldırılmasını umduklarını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...