Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) çalışmalarını tamamlayan Atlantis'te bulunan 6 kişilik mürettebat, bugün güneş doğarken mekiğin frenleme roketini ateşledi.

İlişkili Haberler


Amerikan uzay kuruluşu NASA'nın Florida eyaletindeki uzay üssünden yapılan açıklamada, Atlantis'in TSİ 15.48'te Yer'e indiği bildirildi.

NASA'nın Cape Canaveral'deki uçuş kontrol merkezi, hava koşullarını inceledikten sonra mekiğin inişine onay verdi. Amerikan uzay mekiği Atlantis, bir haftadır kenetli olduğu UUİ'den 23 Mayıs'ta ayrılmıştı.

Son görevinde UUİ'ye 12 ton teknik malzeme ile erzak götüren Atlantis'in astronotları Garrett Reisman ve Michael Good, üç kez çıktıkları uzay yürüyüşünde, her biri 170 kiloluk iki dev bataryayı yerleştirmek dahil, tüm görevleri başarıyla yerine getirmişti.

Mekik astronotları, hafta boyunca yaptıkları çalışmalarda, uzay istasyonuna altı yeni batarya, yedek anten ve Rus yapımı yeni bir modülü monte etti. 6 metre uzunluğunda ve 2,32 metre çapındaki 5 tonluk Rassvet adlı basınçlı modül, Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve malzeme depolanması için kullanılacak.

Bu seyahatten sonra eylül ortasında Discovery ve kasım sonunda Endeavour'un yapacağı iki uçuşun ardından yaklaşık 30 yıldır hizmet veren uzay mekiklerinin emekliye ayrılması ve müzeye kaldırılması öngörülüyor.

Mekiklerin görevinin sona ermesinin ardından ABD, 2015'e doğru yeni bir fırlatma sistemine sahip olana dek astronotlarını UUİ'ye ulaştırmak için Rus Soyuz füzelerine bağımlı olacak.

Ekibin ilk emekliye ayrılan üyesi Atlantis, ilk uzay uçuşuna 3 Ekim 1985'te çıktı. Bugün tamamlanan son uçuşuyla birlikte 32 kere uzaya gönderilen Atlantis, toplam 195 milyon kilometre mesafe katetti. Yörüngede toplam 294 gün geçiren mekik Dünya çevresinde 4 bin 648 tur attı.

Atlantis bundan önceki yolculuğuna 14 Mayıs'ta çıkmıştı.